Jak odchodzą stoczniowcy
Już siódma, tym razem największa grupa stoczniowców odebrała ze Stoczni Szczecińskiej Nowa świadectwa pracy.
30.03.2009 | aktual.: 30.03.2009 15:13
(zdjęcie pochodzi z oficjalnej strony internetowej Stoczni Szczecińskiej Nowa)
Już siódma, tym razem największa grupa stoczniowców, odebrała ze Stoczni Szczecińskiej Nowa świadectwa pracy.
Z liczącej cztery tysiące osób załogi zakładu zwolnionych zostało już łącznie 1167 osób. - Część ze zwalnianych dziś pracowników twierdzi, że odchodzi z ulgą. Męczyło ich już życie w ciągłym zawieszeniu i niepewności. Chcą jak najszybciej pożegnać się ze stocznią i zacząć nowy etap - twierdzi Maruszczak.
Odchodzący otrzymują odszkodowanie w wysokości od 20 tys. do 60 tys. złotych, w zależności od stażu pracy. Mogą przystąpić do programu szkoleń prowadzących do znalezienia nowej pracy.
- Udało nam się wynegocjować odroczenie zwolnienia 30 osób, które po zamieszaniu z Work Service wolały jeszcze teraz ze stoczni nie odchodzić - powiedział PAP przewodniczący zakładowej "Solidarności 80" Jacek Kantor.
Kolejna tura zwolnień planowana jest na 17 kwietnia. Jeszcze nie wiadomo, ilu pracowników zostanie zwolnionych.
- Teraz następne zwolnienia mają odbywać się co dwa tygodnie, tak że do końca maja ma nie być w stoczni pracowników. W związku z tym pojawia się kolejny problem, nad rozwiązaniem którego pracujemy – kto będzie pilnował majątku stoczni przed dewastacją? - powiedział Kantor. - Według naszych szacunków syndyk może do stoczni wejść we wrześniu. Obawiamy się, że do tej pory majątek może zostać rozkradziony - dodał.
W listopadzie ub.r. Komisja Europejska uznała za nielegalną pomoc finansową, jaką polski rząd udzielił stoczniom w Gdyni i Szczecinie. KE dała polskiemu rządowi czas do czerwca br. na sprzedaż majątku obu stoczni.
Do tego czasu zakłady mają też zwolnić wszystkich pracowników (w Gdyni jest to około 5200 osób, w Szczecinie - niespełna 4 tysiące). 16 marca został ogłoszony otwarty, publiczny, nieograniczony przetarg na sprzedaż majątków stoczni szczecińskiej i gdyńskiej. Proces sprzedaży majątku zakładów ma się zakończyć 31 maja 2009 r.
Szczegóły związane z wyprzedażą majątku oraz zwolnieniami zostały zawarte w tzw. specustawie stoczniowej, która weszła w życie 6 stycznia. Specustawa nie gwarantuje produkcji statków w sprzedanych stoczniach.