Jakie metody stosują spece od rekrutacji?

Jak specjaliści od rekrutacji weryfikują nadesłane aplikacje i jakie metody stosują podczas rozmów kwalifikacyjnych?

Jakie metody stosują spece od rekrutacji?
Źródło zdjęć: © sxc.hu

15.07.2010 | aktual.: 15.07.2010 16:11

Najczęściej czytają CV pod kątem luk w historii wykształcenia lub zatrudnienia. Zastanawiają się, czy poziom osiągnięć kandydata jest zgodny z jego wiekiem, umiejętnościami, kwalifikacjami. Patrzą, czy CV jest jasno, estetycznie napisane, bez błędów ortograficznych. Już wstępna rozmowa, podczas której kandydat jest zapraszany na rozmowę kwalifikacyjną jest istotna. Osoba zajmująca się rekrutacją upewnia się, że np. kandydat ma auto, czy jest elokwentny podczas rozmowy, jeśli jego zadaniem będzie np. kontaktowanie się z klientami.

Kolejnym etapem procesu selekcji jest rozmowa kwalifikacyjna. Najczęściej stosowaną techniką prowadzenia rozmowy jest wywiad biograficzny, który polega na systematycznym odtwarzaniu historii wykształcenia i zatrudnienia kandydata. Wywiad ten daje rekrutującemu podstawową wiedzę o zadaniach realizowanych przez kandydata, a w celu lepszego poznania interesujących nas obszarów konieczne jest zadawanie tzw. pytań drążących. Dużo ciekawszą techniką jest tzw. wywiad behawioralny (z tego, jak kandydat zachował się w przeszłości, i w jaki sposób o tym opowiada, możemy wnioskować o pewnych postawach i zachowaniach, które zaprezentuje w przyszłej pracy).

Do uzupełniających metod selekcji należą również testy wiedzy (sprawdzenie, czy kandydat rzeczywiście posiada deklarowaną wiedzę), symulacje (np. rozmowa handlowa), prezentacje na zadany temat, próbki pracy (np. wykonanie fragmentu tłumaczenia tekstu na język obcy). Firmy, które prowadzą rekrutację na zlecenie, najczęściej stosują testy psychologiczne i tzw. assessment centre.

Metoda ta składa się z serii różnorodnych zadań: testów (np. osobowościowych), wywiadów, prezentacji własnego stanowiska w konkretnej sprawie, ćwiczeń polegających na zdobywaniu i analizie informacji, zadań grupowych, symulacji. Zadania dobierane są w ten sposób, by móc w najlepszym stopniu rozpoznać cechy i umiejętności najważniejsze na danym stanowisku, a kryteria oceny są szczegółowo opisane.

Krzysztof Winnicki

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)