Jest porozumienie gazowe na Wschodzie
Nowy ranking Banku Światowego stawia Polskę na 32. miejscu wśród państw, gdzie najłatwiej prowadzi się biznes. Z pewnością w dłuższej perspektywie awans o 2 miejsca pomoże Polsce, ale obecnie znacznie ważniejsze dla notowań złotego są opinie członków RPP na temat obniżki stóp procentowych oraz dzisiejsza konferencja FED.
31.10.2014 | aktual.: 31.10.2014 12:26
Rosja porozumiała się z Ukrainą w sprawie dostaw gazu oraz spłat zaległości za poprzednie dostawy. Dane makroekonomiczne znów nie rozpieszczają walut Europy Środkowo-Wschodniej, gdyż ucieczka z euro do dolara trwa. Jedyną zyskującą walutą naszego regionu był rubel, ale tutaj można mówić co najwyżej o korekcie ostatnich silnych spadków.
Czwartkowe dane makroekonomiczne ponownie wsparły dolara względem euro. PKB w USA rośnie w tempie 3,5% według wstępnych danych. Liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych wyniosła co prawda 4 tysiące powyżej oczekiwań, aczkolwiek poziom 287 tysięcy jeszcze niedawno był nieosiągalny. W rezultacie jest to pogorszenie, ale na akceptowalnym poziomie. Dane z Niemiec z kolei mówią o tym, że w październiku najprawdopodobniej mieliśmy do czynienia z deflacją i to o 0,3%. Dzisiaj rano poznaliśmy dane na temat sprzedaży detalicznej w Niemczech. Miesięczny odczyt zgodnie z oczekiwani spadł, ale aż o 3,2%, co w rezultacie spowodowało spadek danych rocznych z oczekiwanych 2,5% do 2,3%.
Porozumienie gazowe pomiędzy Rosją a Ukrainą zostało osiągnięte. Ukraina do końca roku zapłaci zaległe 3,1 mld dolarów za gaz, ale ma zagwarantowaną cenę do marca na najgorszy pod względem potencjalnego zakręcenia kurka z gazem okres grzewczy. Wiadomość ta pozwoliła odetchnąć złotówce osłabianej przez zakończenie programu QE3 w USA.
W Japonii trwają działania mające na celu pobudzić gospodarkę. Elementem tej strategii jest osłabianie jena, by zwiększyć konkurencyjność eksportu. Obecnie jen jest najsłabszy od końca 2007 roku i cały czas się osłabia. Powodem są informacje o zwiększeniu skali programów skupu aktywów oraz szybsze niż dotychczas zwiększanie bazy monetarnej.
Ciekawy ruch nastąpił wczoraj na rublu. Waluta ta w ciągu jednego dnia umocniła się o 3% względem reszty walut. Co do powodów ruchu, analitycy nie są zgodni. Są możliwe dwa scenariusze. Jeden z nich to reakcja inwestorów na wspomniane porozumienie gazowe między Rosją a Ukrainą. Drugi to interwencja Banku Centralnego. W obydwu przypadkach warto zwrócić uwagę, że tak duża zmiana była możliwa dzięki wcześniejszym spadkom. Obecny ruch był dodatkowo napędzany przez inwestorów domykających zyski na trwającym niemal od końca czerwca ruchu w dół. W tym kontekście warto się również przyjrzeć dzisiejszej decyzji Banku Rosji w sprawie stóp procentowych.
Dzisiaj warto zwrócić uwagę na następujące dane:
11:00 - Strefa Euro - stopa bezrobocia,
13:30 - USA - dochody i wydatki Amerykanów,
14:45 - USA - indeks Chicago PMI,
14:55 - USA - indeks Uniwersytetu Michigan.
EUR/PLN
Wykres kursu średniego EUR/PLN za okres od 31.07.2014 do 31.10.2014
Kurs EUR/PLN po przebiciu ostatnich maksimów przeszedł w trend wzrostowy. W przypadku ruchu w dół w dalszym ciągu bardzo mocnym wsparciem pozostają okolice 4,1700, od których to kurs wielokrotnie w ostatnich 2 miesiącach się odbijał.
CHF/PLN
Wykres kursu średniego CHF/PLN za okres od 31.07.2014 do 31.10.2014
Kurs CHF/PLN podobnie jak EUR/PLN osiągnął ostatnio swoje wielomiesięczne maksima, wybijając się z krótkiego trendu spadkowego. Jeżeli przebicie poziomu 3,5100 się potwierdzi, możemy mieć do czynienia z czymś, co przeraża kredytobiorców frankowych, czyli dłuższym ruchem w górę.
USD/PLN
Wykres kursu średniego USD/PLN za okres od 31.07.2014 do 31.10.2014
Kurs USD/PLN utworzył silny trend wzrostowy i przebija kolejne poziomy. Oporem dla kolejnych wzrostów było do wczoraj ostatnie maksimum lokalne na poziomie 3,3520. Wczoraj poziom ten został łatwo przebity, jednak kurs powrócił poniżej. Dzisiaj znowu ponawiane są próby powrotu powyżej tej granicy, W przypadku korekty wsparcie stanowić będzie poziom 3,2800, czyli dolne ograniczenie kanału wzrostowego.
GBP/PLN
Wykres kursu średniego GBP/PLN za okres od 31.07.2014 do 31.10.2014
Kurs GBP/PLN od lipca porusza się w silnym trendzie wzrostowym. Kurs obecnie od niemal dwóch tygodni porusza się w kanale między 5,3400 a 5,3700. W przypadku ruchu w dół najbliższym wsparciem jest 5,2550, gdzie znajduje się ostatnie minimum lokalne tuż przed ruchem do ostatnich maksimów.
Maciej Przygórzewski - główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat
Currency One SA
| Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu internetowykantor.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią “rekomendacji” lub “doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Zgodę autorów na publikowanie raportów można uzyskać pisząc na adres biuro@internetowykantor.pl. |
| --- |