Jeszcze jedna podwyżka stóp?
- W opinii ekonomistów z BZ WBK najprawdopodobniej w IV kwartale tego roku Rada Polityki Pieniężnej zdecyduje się na jeszcze jedną podwyżkę stóp procentowych o 25 pb. Ich zdaniem zakończenie cyklu zacieśnienia polityki pieniężnej na obecnym poziomie stopy referencyjnej byłoby możliwe przy niespodziance dezinflacyjnej i spowolnieniu gospodarczym.
13.06.2011 | aktual.: 14.06.2011 09:05
"Naszym zdaniem, roczna inflacja CPI pozostanie wyraźnie powyżej celu do końca roku (a może nawet wzrosnąć do blisko 5 proc.). Stopniowo rosnąć będzie również inflacja bazowa. W takich warunkach utrzymywać się będą podwyższone oczekiwania inflacyjne, co przy poprawie sytuacji na rynku pracy stwarza ryzyko wystąpienia efektów drugiej rundy i utrwalenia inflacji CPI powyżej celu wyznaczonego przez RPP (2,5 proc. +/- 1pp) w średnim terminie" - napisali w miesięcznym raporcie ekonomiści z BZ WBK.
"Dlatego też sądzimy, że w dalszej części tego roku (najprawdopodobniej w IV kw.) Rada zdecyduje się na jeszcze jedną podwyżkę stóp procentowych o 25 pb. Zakończenie cyklu byłoby możliwe przy niespodziance dezinflacyjnej i spowolnieniu gospodarczym" - dodali.
Ekonomiści z BZ WBK podtrzymali prognozy wskazujące na utrzymanie tempa wzrostu PKB w najbliższych kwartałach lekko powyżej 4 proc. r/r, przy rosnącej roli popytu krajowego (dalsze ożywienie inwestycji) i coraz bardziej ujemnym wkładzie eksportu netto.
Ich zdaniem inflacja będzie kształtowała się wyraźnie powyżej 4 proc. do końca bieżącego roku.
"Przed nami dalsze wzrosty inflacji, chociaż korekta cen cukru, mocniejszy złoty i wyhamowanie wzrostu cen ropy nieco osłabią wzrost CPI w maju. W II półroczu spodziewamy się wzrostów na rynkach surowcowych oraz żywności. W dalszej perspektywie pojawią się efekty drugiej rundy. W efekcie CPI będzie wyraźnie powyżej 4 proc. do końca br. i powyżej 3 proc. w 2012 r." - napisali.
PLN STABILNY WOBEC EURO
Zdaniem ekonomistów z BZ WBK w tym miesiącu krajowa waluta pozostanie relatywnie stabilna wobec euro.
"W kierunku lekkiego umocnienia działać będzie sytuacja techniczna na wykresie kursu EURPLN oraz wzrost oczekiwań na prywatyzacyjne działania rządu, w tym zapowiedź zakończenia prywatyzacji Polkomtela już w czerwcu. W przeciwnym kierunku działać będą spadek oczekiwań na dalsze podwyżki stóp NBP oraz niepewność w oczekiwaniu na rewizję kwartalnych danych bilansu płatniczego. Również możliwy wzrost awersji do ryzyka może przyczynić się do osłabienia złotego. Kurs EURPLN zakończy wg nas miesiąc blisko 3,94" - napisali.(PAP)
jba/ ana/