Trwa ładowanie...
d19rrqt

Józef Szczur

Najnowsze informacje
3.0
(4 głosy)
Oceń:

Józef Szczur jest polskim biznesmenem, jednym z założycieli koncernu Maspex Wadowice.

Życiorys

Józef Szczur urodził się w 1951 roku. Od 1990 roku współtworzy firmę Maspex.

Firma ma swoje korzenie w pierwszych próbach importu pewnych produktów z Niemiec do Polski przez dzisiejszego jej prezesa, Krzysztofa Pawińskiego. Głównym pomysłodawcą założenia firmy był natomiast Zdzisław Stuglik. Kolejnymi wspólnikami w koncernie Grupa Maspex Wadowice są Sławomir Rusinek, Jerzy Kasperczyk i obywatel niemiecki, Peter Kramer. Józef Szczur posiada w firmie 16,7% akcji i zajmuje się sprzedażą produktów za granicę.

Firma Józefa Szczura, Maspex Wadowice, na początku zajmowała się konfekcją zabielaczy do kakao i kawy, a także produkcją herbat rozpuszczalnych oraz czekolady. Dalsza strategia obrana przez twórców firmy skierowana była jednak na wykupowanie upadających fabryk i przedsiębiorstw spożywczych. W ten sposób do Grupy Maspex Wadowice należą takie polskie marki jak Kubuś, Tymbark, Tiger, Malma, Lubella, Puchatek, DecoMorreno, La Festa, czy Ekland.

Maspex Wadowice jest liderem polskiego rynku, ale wcale nie pozostaje w tyle na rynku europejskim. Posiada marki produktów w Czechach i na Słowacji (Relax, Senza, Figo), na Węgrzech (Plusssz, Olympos) czy w Bułgarii (Queens). Produkty Józefa Szczura i jego wspólników sprzedawane są w ponad 50 krajach na całym świecie, a ich eksport daje 1/3 zysków z całości.

Życie prywatne

Józef Szczur to jeden z polskich milionerów, którzy chroni swoją prywatność. Podobnie postępują jego wspólnicy.

Biznesmen ma syna, Beniamina (urodzony w 1979 roku), który zasiada w fotelu prezesa spółki Fabryka Papieru i Tektury „Beskidy”. Józef Szczur zasiada w radzie nadzorczej tej firmy. Jest także fanem samolotów i awiacji.

Majątek

Majątek Józefa Szczura szacowany jest na 804 mld złotych. Na fortunę biznesmena składają się udziały w firmie Maspex Wadowice oraz w spółkach jej podległych.

Miejsce na liście najbogatszych Polaków

Józef Szczur znalazł się w rankingu najbogatszych Polaków już w 2008 roku. W 2016 roku uplasował się ex aequo ze swoimi wspólnikami na 20. pozycji z ponad miliardem złotych na koncie. W 2017 jego majątek zmniejszył się di 804 milionów, co dało mu 39. miejsce na liście najbogatszych Polaków.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d19rrqt
d19rrqt
d19rrqt