Trwa ładowanie...
dfoxim9

Jerzy Kasperczyk

Najnowsze informacje
4.0
(1 głos)
Oceń:

Jerzy Kasperczyk to milioner, przedsiębiorca i współzałożyciel jednej z największych firm spożywczych w Europie – Maspexu Wadowice. Z jego inicjatywy wykreowano Kubusia, pierwszą znaną markę koncernu.

Życiorys

Jerzy Kasperczyk urodził się w 1962 roku. Wraz z Krzysztofem Pawińskim, Zdzisławem Stuglikiem, Sławomirem Rusinkiem i Józefem Szczurem zaangażował się w utworzenie firmy spożywczej Maspex Wadowice, która zajmowała się początkowo konfekcjonowaniem kakao i sproszkowanych śmietanek do kawy.

Maspex Wadowice powstał z inicjatywy Zdzisława Stuglika, Krzysztof Pawiński stał się jego twarzą, ale to dzięki Jerzemu Kasperczykowi wykreowano pierwszą znaną markę tej firmy. Panowie zadecydowali, że nie będą tworzyć własnych marek, a zaczną kupować inne. Oprócz przejęcia Tymbarka, zdecydowali się na kupno Kubusia. Jerzy Kasperczyk doszedł do wniosku, że marchwiowe soki Kubusia mogłyby być produktem flagowym Maspexu, więc zainwestował w ich kampanię marketingową oraz dystrybucję po całej Polsce. Soki Kubuś znalazły się więc w telewizyjnych reklamach i na sklepowych półkach, dzięki czemu stały się przebojem, przede wszystkim jako napoje doskonałe dla dzieci.

Soki Kubuś zostały rozsławione po środkowej i wschodniej części Europy, w tym na Węgrzech, w Czechach i Rosji. Próby podbicia rynku niemieckiego marką Kubuś niestety zakończyły się fiaskiem.

Jerzy Kasperczyk, wraz z Pawińskim i Stuglikiem, posiada też udziały w dolnośląskiej firmie Towarzystwo Eksploatacji Surowców Mineralnych.

Koncern Maspex jest jedną z wiodących firm spożywczych w Europie. Poza Kubusiem i Tymbarkiem należą do niej również makarony Lubella, napoje energetyczne Tiger, marynaty Krakus i przetwory Kotlin.

Życie prywatne

Jerzy Kasperczyk, tak jak i pozostali wspólnicy Maspexu, bardzo ceni sobie prywatność, więc pozostaje anonimowy i nie chce wypowiadać się publicznie. W imieniu koncernu występuje prezes Krzysztof Pawiński.

Majątek

Fortuna Jerzego Kasperczyka wynosi w 2017 roku 804 mln, ale jest to mniejsza kwota niż ta, którą posiadał w roku 2016, kiedy można go było nazywać miliarderem (1004 mln).

Miejsce w rankingu najbogatszych Polaków

Jerzy Kasperczyk plasuje się na 48. miejscu w rankingu najbogatszych Polaków, ex aequo z pozostałymi wspólnikami. Za nimi znajdują się bracia Mrózkowie, przed nimi – Zbigniew Koncewicz.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dfoxim9
dfoxim9
dfoxim9