Trwa ładowanie...
d3rgisu

JSW otrzymała koncesję na eksploatację nowego złoża

1.12.Katowice (PAP) - Za niespełna 10 lat Jastrzębska Spółka
Węglowa (JSW) ma rozpocząć wydobycie węgla ze złoża "Bzie-Dębina 2
- Zachód". W poniedziałek firma...

d3rgisu
d3rgisu

1.12.Katowice (PAP) - Za niespełna 10 lat Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW)
ma rozpocząć wydobycie węgla ze złoża "Bzie-Dębina 2 - Zachód". W poniedziałek firma otrzymała koncesję Ministerstwa Środowiska na budowę niezbędnej do tego infrastruktury i eksploatację złoża.

Według założeń, węgla w tym złożu wystarczy do 2042 r.

O udzieleniu koncesji, która umożliwi rozpoczęcie jednej z największych inwestycji w polskim górnictwie węgla kamiennego, poinformowało w poniedziałek biuro prasowe Ministerstwa Środowiska. Dokument podpisał główny geolog kraju, Jacek Jezierski.

Zgodnie z koncesją, budowa podziemnej i powierzchniowej infrastruktury zakładu górniczego ma zakończyć się najpóźniej w 2017 r., a najdalej od 2018r., rozpocznie się eksploatacja węgla. Przedstawiciele JSW zapowiadali wcześniej, że jeżeli spółka na czas otrzyma koncesję, to przetarg na budowę nowego, ok. tysiącmetrowego szybu, ogłoszony będzie jeszcze w tym roku.

d3rgisu

Wprawdzie udostępnienie złoża "Bzie-Dębina 2 - Zachód" będzie odbywać się w drodze rozbudowy istniejącej kopalni, jednak skala przedsięwzięcia odpowiada w istocie budowie nowego zakładu górniczego. To pierwsza taka inwestycja w polskim górnictwie od ponad 20 lat. Jej docelowa wartość szacowana jest na ok. 2,5 mld zł, z czego prawie połowa w najbliższych latach.

Przemysłowe, czyli możliwe do opłacalnego wybrania zasoby węgla kamiennego w złożu "Bzie-Dębina 2 - Zachód" to ponad 51,8 mln ton. To tzw. węgiel koksowy, którego JSW jest największym w Europie producentem. Udostępnienie nowego złoża przedłuży żywotność kopalń spółki o kilkadziesiąt lat.

Przed udzieleniem koncesji dla JSW decyzja była konsultowana m.in. z Ministerstwem Gospodarki, Wyższym Urzędem Górniczym i samorządem Jastrzębia Zdroju, który musiał wydać zgodę na realizację przedsięwzięcia, mimo szkód, jakie na powierzchni może wyrządzić eksploatacja górnicza.

Uzgodnienia, poprzedzające złożenie wniosku o koncesję, przedłużał brak porozumienia z innymi samorządami. Ostatecznie, aby przyspieszyć przygotowania do inwestycji, JSW podzieliła w projektach złoże "Bzie-Dębina Zachód" na dwie części. W tej położonej w granicach Jastrzębia, której dotyczy koncesja, wkrótce będzie można rozpocząć prace. Co do pozostałej, nieobjętej na razie koncesją, części złoża, nadal trwają konsultacje.

d3rgisu

Jak mówił niedawno prezes JSW, Jarosław Zagórowski, w związku z obecną sytuacją na światowym rynku stali i koksu (spadek produkcji stali, zmniejszenie zapotrzebowania na koks), zarząd firmy szykuje na przyszły rok plan kryzysowy, ale nie zamierza rezygnować z inwestycji kluczowych dla przyszłości spółki. Należy do nich m.in. udostępnienie złoża "Bzie-Dębina".

Zgodnie z zapowiedziami, spółka będzie szukać oszczędności w wydatkach inwestycyjnych (rocznie przeznacza na nie 800-900 mln zł), ale nie będzie to dotyczyć najważniejszych inwestycji w przygotowanie nowych ścian oraz udostępniania nowych złóż.

Oprócz udostępnienia złoża "Bzie-Dębina" spółka przymierza się również do nowego złoża "Pawłowice 1", także w drodze rozbudowy istniejącej kopalń. Koszty pierwszej inwestycji szacowane są do 2018 r. na blisko 1,2 mld zł (docelowo 2,5 mld zł), drugiej - blisko 900 mln zł do 2017 r., ale eksploatacja zasobów rozpoczęłaby się już w 2012 r.

JSW to największy w Europie producent węgla koksowego. Zatrudnia blisko 23 tys. osób w sześciu kopalniach. Plan na ten rok zakładał wydobycie 15,9 mln ton węgla, z czego 9,7 mln ton miał stanowić węgiel koksowy. Z powodu kłopotów wydobywczych w kopalniach, wydobycie będzie znacząco mniejsze - węgla koksowego prawdopodobnie powyżej 8 mln ton. (PAP)

mab/ drag/ jbr/ ana/

d3rgisu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3rgisu