Trwa ładowanie...

Już 2 tys. osób chciałoby wynająć mieszkanie od Funduszu Mieszkań na Wynajem

Dotąd ok. 2 tys. osób złożyło wniosek o wynajem mieszkań w ramach Funduszu Mieszkań na Wynajem - poinformował PAP prezes zarządu BGK Nieruchomości Ryszard Słowiński. Fundusz Mieszkań na Wynajem zamknął 2015 r. liczbą 2,4 tys. zakontraktowanych lokali.

Już 2 tys. osób chciałoby wynająć mieszkanie od Funduszu Mieszkań na WynajemŹródło: Eastnews, fot: Wojciech Strozyk/REPORTER
dnzdxey
dnzdxey

Dotąd ok. 2 tys. osób złożyło wniosek o wynajem mieszkań w ramach Funduszu Mieszkań na Wynajem - poinformował prezes zarządu BGK Nieruchomości Ryszard Słowiński. Fundusz Mieszkań na Wynajem zamknął 2015 r. liczbą 2,4 tys. zakontraktowanych lokali.

- Od samego początku Fundusz Mieszkań na Wynajem cieszy się dużą popularnością. Od początku naszej działalności ok. 2 tys. osób złożyło wniosek o wynajem mieszkań w Funduszu - powiedział prezes BGK Nieruchomości. Wskazywał, że wśród wynajmujących znajdują się zarówno rodziny z dziećmi, jak i single oraz seniorzy. Podał, że pierwsze aplikacje o mieszkania na wynajem zostały złożone 7 stycznia 2015 r., a pierwsza osoba wprowadziła się 13 marca 2015 r.

FMnW ma do końca 2020 roku dostarczyć na rynek mieszkaniowy ok. 20 tys. mieszkań na wynajem. Proponowane mieszkania są wykończone w dobrym standardzie, z wyposażoną łazienką i kuchnią, a w przypadku lokali w Piasecznie także w pełni umeblowane. Czynsz jest uzależniony od wielkości mieszkania, lokalizacji oraz ceny za jaką Fundusz Mieszkań na Wynajem nabył nieruchomość. W ramach współpracy oferowane jest również całodobowe wsparcie najemcy przez Centrum Obsługi Klienta i zarządcę budynku.

dnzdxey

- Fundusz Mieszkań na Wynajem (FMnW) jest pionierską inicjatywą Banku Gospodarstwa Krajowego, którego misją jest wspieranie inicjatyw pobudzających rozwój społeczno-gospodarczy - powiedział Słowiński. Jak dodał Fundusz Mieszkań na Wynajem jest funduszem inwestycyjnym i działa w oparciu o ustawę o funduszach inwestycyjnych i zaakceptowaną przez inwestora strategię.

- Wyznaczamy nowe standardy i przez to w ciągu zaledwie kilku miesięcy staliśmy się głównym graczem na rynku i ekspertem w zakresie instytucjonalnego wynajmu mieszkań - ocenił Słowiński. - Strategia Funduszu przewiduje inwestycje w siedmiu aglomeracjach w Polsce - dodał.

W I kw. br. do oddania przygotowywana jest inwestycja w Krakowie (45 mieszkań). Ponad 100 mieszkań zostanie oddanych najemcom we Wrocławiu, 229 mieszkań w Warszawie oraz 146 mieszkań w Katowicach. Inwestycja we Wrocławiu oraz w Warszawie będzie dostępna w pierwszym kwartale 2017 roku. Mieszkania w Katowicach będą gotowe dla najemców nieco później - w II kwartale 2017 roku. Planowane są także inwestycje w Łodzi.

2015 rok Fundusz zamknął liczbą zakontraktowanych 2 400 mieszkań, z czego 380 zostało już oddanych do wynajmu, kolejnych 1 071 jest już zakupionych, a 949 jest w trakcie finalizacji decyzji inwestycyjnej. Aktualnie mieszkania udostępnione najemcom znajdują się w Poznaniu, aglomeracji warszawskiej (w Piasecznie) oraz w Gdańsku na terenie osiedla Browar Gdański.

dnzdxey

Słowiński tłumaczył, że z uwagi na realizowany proces inwestycyjny, który trwa 2-3 lata, płatności na rzecz deweloperów wynikające z podpisanych umów są rozkładane w czasie, w przypadku większości inwestycji Fundusz kontraktuje finansowanie na koniec, to znaczy płatności są dokonywane po zakończeniu inwestycji. Wobec takiej strategii w chwili obecnej nieznaczna ilość środków budżetu FMnW została bezpośrednio wypłacona. - Jedynie możemy powiedzieć o ok. 110 mln złotych, które były przeznaczone na zakup ogółem powierzchni użytkowej mieszkań trzech udostępnionych już nieruchomości (Poznań, Warszawa, Gdańsk) - wskazał prezes BGK Nieruchomości.

Jak mówił Słowiński Fundusz proponuje mieszkania różnej wielkości. - Chcielibyśmy, aby w dominującej części w naszych budynkach były mieszkania jedno i dwupokojowe, gdyż takie cieszą się największym zainteresowaniem ze strony najemców - wskazywał prezes.

Podał, że umowa z najemcą zawierana jest na okres do 4 lat, jednak większość zawarta jest na ok. 2 lata. - Daje to przede wszystkim najemcom gwarancje stabilnego i pewnego najmu w długim okresie. Z naszej strony zależy nam na tym, abyśmy udostępniali nasze mieszkania najemcom zweryfikowanym i stabilnym - podkreślał prezes. Najem od Funduszu zapewnia wiele możliwości - np. najemca może zamienić mieszkanie na większe lub na lokal w innym mieście - zaznaczył.

- W naszym przekonaniu zostały spełnione wszelkie plany i cele, jakie były założone na pierwszy rok działalności Funduszu - podsumował. Zapowiedział także, że każdy kolejny rok będzie dużo intensywniejszy jeżeli chodzi o nieruchomości, które będą oddawane do użytku.

dnzdxey
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dnzdxey