Trwa ładowanie...
kalata
28-05-2007 12:50

Kalata o uprawnionych do emerytur pomostowych

Na liście prac wykonywanych w trudnych warunkach, co uprawnia do emerytur pomostowych, znajdzie od 40 do 50 pozycji - poinformowała minister pracy Anna Kalata. Szefowa resortu przyznała, że lista nie jest jeszcze gotowa, ale w najbliższych dniach powinni otrzymać ją partnerzy społeczni.

Kalata o uprawnionych do emerytur pomostowychŹródło: WP.PL
ddrh9zs
ddrh9zs

Ok. 40-50 pozycji znajdzie się na liście prac w szczególnych warunkach i szczególnym charakterze, uprawniających do emerytury pomostowej. Lista, przygotowywana przez resort pracy i polityki społecznej, znajdzie się w rozporządzeniu Rady Ministrów do projektowanej ustawy o emeryturach pomostowych - zapowiedziała minister pracy Anna Kalata.

W rozmowie z dziennikarzami znaczyła jednak, że jeszcze nie zostały ukończone prace nad projektem tej listy, dlatego liczba pozycji może zmienić się po konsultacjach międzyresortowych.

Przypomniała, że obecnie uprawnienia do emerytury pomostowej związane są z wyszczególnionymi w szeregu aktów prawnych stanowiskami pracy, których jest ponad tysiąc.

Dodała, że nowa lista obejmie grupy prac i będzie dotyczyła ok. 300 tys. osób, w tym ok. 210 tys. nauczycieli.

ddrh9zs

Kalata pytana o emerytury pomostowe dla nauczycieli, stwierdziła, że w jej opinii słuszne byłoby rozróżnienie na osoby, które pracują w szkołach specjalnych lub ośrodkach wychowawczych, oraz osoby pracujące w zwykłych szkołach. Dodała, że ta kwestia nie jest jeszcze przesądzona.

Kalata wzięła udział w zorganizowanej przez resort pracy i Instytut Pracy i Spraw Socjalnych (IPiSS) w Sejmie konferencji "System emerytalno-rentowy w Polsce. Dokończenie reformy".

Jak zaznaczyła na wstępie, debata publiczna, m.in. podczas tej konferencji, będzie miała istotny wpływ na ostateczny kształt reformy emerytalnej. Przypomniała, że w ramach reformy resort przygotował trzy projekty: o emeryturach pomostowych, o wypłacie emerytur kapitałowych z otwartych funduszy emerytalnych oraz dostosowujący system naliczania rent do nowego systemu emerytalnego.

Podkreśliła, że zmiany są niezbędne m.in. ze względu na zmieniającą się sytuację demograficzną i duży wzrost liczby osób w wieku poprodukcyjnym oraz zmianę warunków pracy wraz z postępem technologicznym.

ddrh9zs

Według prof. Stanisławy Golinowskiej z IPiSS zmiany, które następują na polskim rynku pracy, to m.in. wzrost zatrudnienia w usługach, emigracja zarobkowa za granicę, nieobecność związków zawodowych.

Jak podkreśliła, wyzwaniem jest zwiększenie poziomu zatrudnienia, mimo obniżenia liczby ludności w wieku aktywności zawodowej. _ Niezbędny jest wzrost zatrudnienia z obecnych 53 proc. do 70 proc. _ - oceniła.

Zwróciła uwagę, że "przesłankami zmian sytemu ubezpieczeń społecznych powinny być wyzwania przyszłości, a nie interesy grupowe".

Dr Zbigniew Januszek z resortu pracy podkreślił, że "emerytury pomostowe nie mają zachęcać do dezaktywizacji zawodowej". _ Chodzi o to, aby pracownik, który może podjąć jeszcze inną pracę, wybierał takie rozwiązanie zamiast przechodzić na emeryturę, dlatego wysokość świadczeń pomostowych będzie ograniczona _ - dodał.

PAP

ddrh9zs
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
ddrh9zs