Kapsch i Politechnika Warszawska zaczęli testy inteligentnego systemu transport.

Warszawa, 06.04.2016 (ISBnews) - Z inicjatywy Klastra ITS (Inteligentnych Systemów Transportowych), przy udziale Kapsch Telematic Services i Politechniki Warszawskiej w Warszawie ruszyły testy inteligentnego systemu transportowego, podał Kapsch.

06.04.2016 15:31

Na fragmencie warszawskiego Nowego Światu prowadzone są testy systemu, który automatycznie weryfikuje, czy dany pojazd może przejechać zabytkową trasą. Ulica ta jest zamknięta dla zwykłego ruchu pojazdów, mogą po niej poruszać się tylko pojazdy posiadające zezwolenie.

"Testowe rozwiązanie będzie działało w oparciu o dane pozyskiwane z dwóch tzw. wirtualnych bram. Kamery ANPR (Automatic Number Plate Recognition - Automatyczny System Rozpoznawania Tablic Rejestracyjnych) będą odczytywały tablice rejestracyjne pojazdów i porównywały te dane z bazą zezwoleń wydanych przez Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie. Urządzenia będą wkomponowane w wystrój Traktu Królewskiego, zgodnie z wytycznymi Konserwatora Zabytków" - czytamy w komunikacie.

Trwające obecnie prace montażowe zostaną ograniczone do minimum: kamery będą zamontowane na słupach oświetleniowych, a wygląd pozostałego sprzętu będzie dostosowany do małej architektury Traktu Królewskiego.

Zdaniem dr Ewy Wolniewicz-Warskiej z Kapsch Telematic Systems, tego typu systemy mogą służyć również do realizacji innych zadań.

"Podczas testów ocenimy jedynie skalę zjawiska i efektywność urządzeń. W przyszłości możne on służyć do automatycznego nakładania mandatów. Innym zastosowaniem systemu może być kontrola masy samochodów i nałożenie kar za wjazd za ciężkim pojazdem na niedozwolony fragment drogi. Na tym nie kończą się zastosowania systemu, ale polskie prawo nie jest jeszcze gotowe na wsparcie tej technologii, która w Europie pozwala np. ustanowić opłaty przy wjeździe do centrum miasta czy uzależniać je od klasy ekologicznej pojazdu np. w Mediolanie podobny system pozwala na darmowy przejazd jedynie najbardziej zielonym pojazdom" - powiedziała Wolniewicz-Warska, cytowana w komunikacie.

Testowany system nie jest jeszcze stosowany w Polsce, ale wdrożono go już m.in. w Londynie oraz w 270 miastach we Włoszech, m.in. w Rzymie, Mediolanie i Neapolu. Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie wdraża testowo pierwsze takie rozwiązanie w Europie Środkowo-Wschodniej.

"Z badań przeprowadzonych po wdrożeniu podobnych rozwiązań w innych miastach wynika, że efektem egzekwowania ograniczeń ruchu jest znaczne obniżenie emisji spalin i zanieczyszczeń" - czytamy dalej w komunikacie.

Firma Kapsch Telematic Services Poland powstała w lutym 2010 r. jako polski oddział austriackiego koncernu specjalizującego się w innowacyjnych rozwiązaniach z zakresu telematyki transportu. Od listopada 2010 r. spółka realizuje kontrakt na zaprojektowanie, budowę, uruchomienie i zarządzanie elektronicznym systemem poboru opłat drogowych viaTOLL, który w lipcu 2011 r. zastąpił obowiązujący wcześniej system winietowy.

(ISBnews)

Źródło artykułu:ISBnews
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)