Trwa ładowanie...
d4akx3b
19-05-2016 12:45

Katowice/ Wkrótce ruszy budowa kompleksu biurowego KTW obok Spodka

W najbliższych tygodniach rozpocznie się budowa kompleksu biurowego KTW, który powstanie w sąsiedztwie katowickiego Spodka - podała realizująca inwestycję firma TDJ Estate. W czwartek, podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego, zaprezentowano projekt biurowców.

d4akx3b
d4akx3b

KTW będzie składał się z dwóch połączonych podziemnym garażem wież, z których jedna będzie miała 66 m wysokości (14 pięter), a druga - 133 m (31 kondygnacji nadziemnych). Ich całkowita powierzchnia wyniesie 62 tys. m kw.

Działka, na której wkrótce powstaną wysokościowce jest położona w bezpośrednim sąsiedztwie Strefy Kultury - tuż obok Spodka i wybudowanych niedawno gmachów Międzynarodowego Centrum Kongresowego (MCK) i nowej siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach (NOSPR). Bryła KTW może przywodzić na myśl okoliczne budynki, ustawione jeden na drugim i nieco przesunięte względem siebie - wyjaśniali twórcy projektu.

Przemo Łukasik i Łukasz Zagała ze studia projektowego Medusa Group, podkreślali podczas czwartkowej konferencji prasowej, że ich celem nie było stworzenie nowego symbolu Katowic - którym od lat jest i pozostanie Spodek - ale dobre wpisanie KTW w otoczenie. Chcąc oddać szacunek ikonie Katowic odrzuciliśmy cyrkle i krzywiki i skupiliśmy się na ekierce i linijce, szukając w ten sposób prostoty - mówił Łukasik.

Twórcy mówili, że zależało im na stworzeniu obiektu skromnego, a jednocześnie oryginalnego i wyrazistego. "To taka sama technologiczna konsekwencja i pragmatyzm, jaki towarzyszył obiektom przemysłowym z pięknej czerwonej cegły na Rozbarku, Bobrku, Nikiszowcu. Tamta technologia kiedyś opisywała ówczesną technologię, ta nasza - próbuje opisać to, co rzeczywiście będzie wypełniać ten obiekt" - powiedział Łukasik.

d4akx3b

KTW ma być swoistą bramą, czy - jak wyraził się Łukasik, "furtką" do Strefy Kultury. Wybudowane niedawno w tej części miasta budynki NOSPR, MCK i Muzeum Śląskiego były dla twórców KTW dużą inspiracją - zaznaczył Zagała. "Wszyscy ci architekci uszanowali Spodek" - podkreślił.

"Z tyłu głowy mieliśmy, że jesteśmy na Śląsku, a Śląsk nigdy niczego nie udawał. To proste budowanie - kamień na kamieniu, cegła na cegle. Troszkę tak wyglądają nasze biurowce. Oczywiście kompozycja jest wyrafinowana i mam nadzieję, że jest to bardzo współczesna kompozycja architektoniczna" - mówił Zagała.

Prezes TDJ Estate Maciej Wójcik poinformował, że inwestycja będzie realizowana w dwóch fazach. W pierwszej zostanie wybudowany mniejszy budynek (20 tys. m kw. powierzchni), co ma potrwać dwa lata. "Następnie, po osiągnięciu odpowiedniego współczynnika komercjalizacji, budowany będzie drugi budynek, którego powierzchnia będzie znacznie większa - wyniesie 42 tys. m kw." - powiedział.

Inwestor zapowiada, że będą to najwyższej klasy powierzchnie biurowe i handlowe. Trwają rozmowy z pierwszymi najemcami i wkrótce powinny zostać podpisane pierwsze umowy. Zdecydowana większość powierzchni KTW będzie przeznaczona na funkcję biurową, która zostanie uzupełniona o przestrzeń handlowo-usługową. Firma TDJ nie podaje szacunkowych kosztów inwestycji.

d4akx3b

Kompleks powstanie na działce, na której stał biurowiec Śląskiej Dyrekcji Okręgowej Kolei Państwowych. Tamta budowla miała 18 kondygnacji i ponad 17 tys. m kw. powierzchni użytkowej. Latem 2013 r. firma TDJ Estate kupiła go od PKP za 29 mln zł. W grudniu 2015 r. inwestor uzyskał pozwolenie na budowę wysokościowców w miejsce wyburzonego budynku.

Spółka TDJ Estate powstała w 2011 r. Jest częścią należącej do Tomasza Domogały grupy TDJ. Grupa skupia 16 zakładów produkcyjnych, trzy spółki giełdowe, zatrudnia ok. 5 tys. pracowników.

d4akx3b
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4akx3b