Kawalerki znikają z rynku w ekspresowym tempie
W 2023 roku wydłużył się czas sprzedaży nieruchomości. Nie dotyczy to jednak kawalarek, które w ekspresowym tempie znikają z rynku - tak wynika z badania nastrojów rynkowych, które przeprowadził portal Nieruchomosci-online.pl.
01.08.2023 | aktual.: 01.08.2023 13:08
Jak podano w komunikacie, w kategoriach mieszkań większych niż kawalerki, domów jednorodzinnych oraz działek zaobserwowano wydłużenie średniego czasu sprzedaży w porównaniu do 2022 r.
W przypadku większych mieszkań wydłużenie czasu życia oferty od momentu jej upublicznienia do podpisania umowy wskazało 55 proc. agentów nieruchomości. W segmencie domów takiego zdania było 54 proc. pośredników, a działek 45 proc.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Rządowy program wydłużył czas zakupu
Badanie zostało przeprowadzone pod koniec czerwca, a więc przed startem programu "Bezpieczny Kredyt 2 proc.". W ocenie ekspertów, rządowy program spowodował wzrost zainteresowania wśród klientów poszukujących nieruchomości, ale wpłynął też na dłuższy czas dokonania zakupu.
Czas sprzedaży nie wydłużył się natomiast w przypadku kawalerek. W tej kategorii nieruchomości 35 proc. agentów wskazało nawet na skrócenie czasu sprzedaży, a kolejne 35 proc. było zdania, że znalezienie kupca trwa mniej więcej tyle samo co w 2022 roku - powiedziała Alicja Palińska z działu analiz Nieruchomosci-online.pl.
Z badania wynika, że najszybciej z rynku znikają kawalerki – ponad 50 proc. pośredników wskazało, że sprzedaż trwa od 1 do 3 miesięcy, a 1/4 ankietowanych, że krócej niż miesiąc. Sprzedaż mieszkania większego niż kawalerka – jak wskazała prawie połowa pośredników - najczęściej trwa od 3 do 6 miesięcy. 1/3 ankietowanych wskazała, że sprzedaż jest finalizowana w ciągu trzech miesięcy.
Według pośredniczki z biura KD Nieruchomości w Krakowie, Katarzyny Dobosz, "sytuacja na rynku po ogłoszeniu programu Bezpieczny Kredyt 2 proc. zmieniła się pod kątem lekkiego wydłużenia czasu sprzedaży mieszkań.
Kupujący czekają, co wydarzy się w kwestii cen, które już nieznacznie wzrosły. Kupujący nadal poszukują mieszkań w nowszym budownictwie lub z rynku pierwotnego. Dłużej trwa sprzedaż mieszkań w budynkach z wielkiej płyty.
Załamanie na rynku domów
W segmentach obejmujących domy i działki sprzedaż zajmuje od 6 do 12 miesięcy. "Uwagę zwraca szczególnie sytuacja domów. Na czas życia oferty trwający od 6 do 12 miesięcy wskazuje aż 43 proc. pośredników, chociaż spory odsetek ankietowanych (21 proc.) informuje też, że znalezienie kupca na dom trwa dłużej niż rok.
W żadnej innej kategorii nieruchomości nie obserwowano tak często sprzedaży trwającej powyżej 12 miesięcy - czytamy w raporcie. Eksperci wskazali, że dużych wahań w ciągu ostatniego roku nie zaobserwowano w przypadku ogłoszeń najmu.
Jeśli chodzi o kawalerki i większe mieszkania, największa grupa agentów (blisko 50 proc.) stwierdziła, że czas życia oferty od momentu jej upublicznienia do podpisania umowy raczej się nie zmienił, chociaż trzeba też zaznaczyć, że w ostatnich miesiącach ponad 30 proc. zaobserwowało wydłużenie czasu na znalezienie lokatora - dodano.
51 proc. agentów uważa, że ogłoszenia dotyczące wynajmu kawalerek najczęściej znikają z rynku szybciej niż w miesiąc, 36 proc. finalizuje najem małych mieszkań w czasie od 1 do 3 miesięcy. 52 proc. pośredników uważa, że wynajem większych mieszkań trwa to od 1 do 3 miesięcy, a 29 proc., że krócej niż miesiąc.