Każdy będzie "zdolny do pracy"? Decyzja ws. nowych przepisów do końca roku
Do końca czerwca ma się zakończyć przegląd polskiego systemu orzecznictwa dot. niezdolności do pracy - poinformowała PAP prof. Gertruda Uścińska, szefowa międzyresortowego Zespołu ds. Opracowania Systemu Orzekania o Niepełnosprawności oraz Niezdolności do Pracy. Pierwsze decyzje mają zapaść natomiast do końca roku.
02.06.2017 07:39
W lutym premier Beata Szydło powołała prof. Uścińską (prezes ZUS) na przewodniczącą Międzyresortowego Zespołu do spraw Opracowania Systemu Orzekania o Niepełnosprawności oraz Niezdolności do Pracy. Zespół ma wypracować nowy system orzecznictwa w Polsce. W zespole zasiadają przedstawiciele m.in. PFRON, ministerstwa zdrowia, obrony narodowej oraz KRUS.
Prof. Uścińska zapowiedziała w rozmowie z PAP, że najprawdopodobniej 23 czerwca zespół będzie dyskutował nad specjalnym raportem ws. orzecznictwa w Polsce. - Raport będzie stanowił diagnozę stanu prawnego, diagnozę organizacyjną, zasad orzecznictwa, kosztów - wyjaśniała.
Zaznaczyła, że nad raportem pracuje grupa ekspertów. - Jesteśmy na dobrym poziomie zaawansowania, ustalenia tego, co w tej chwili w Polsce mamy. Mamy zróżnicowanie systemy, które wymagają większego zintegrowania i skoordynowania - mówiła prof. Uścińska.
Prezes ZUS zwróciła uwagę, że przegląd systemu orzecznictwa jest szeroki. - To jest nie tylko przegląd zasad orzekania dla różnych systemów, to jest także przegląd, jak te systemy są zorganizowane, jeżeli chodzi liczbę osób obsługujących te systemy, kosztów wydawanych orzeczeń, problemów z ustaleniem tego kosztu - mówiła prezes ZUS.
Prof. Uścińska zwróciła uwagę, że kolejnym etapem prac zespołu będzie opracowanie nowych propozycji dotyczących zmian w systemie orzecznictwa. - Po drugim etapie będziemy pracować nad założeniami do nowej propozycji. To mamy zrobić do końca roku, tak, aby projekt regulacji prawnych powstał na początku przyszłego roku - przypomniała.
Prezes ZUS oceniła, że system orzecznictwa w Polsce jest zbyt zróżnicowany. - Jest rozproszony. Wymaga co najmniej daleko idącego uporządkowania - uważa.
W marcu szefowa MRPiPS zapowiedziała, że do końca roku zespół ma przedstawić propozycje zmian w systemie orzekania o niepełnosprawności. Resort szczególnie interesuje kwestia orzecznictwa związana z niesamodzielnością.
Jak pisaliśmy już w WP, jednym z pomysłów rozważanych przez zespół jest całkowite zlikwidowanie orzeczeń o "niezdolności do pracy". Miałyby być wystawiane tylko takie, na których widniałaby adnotacja: "zdolny do pracy, za wyjątkiem...". - Zamiast orzekania o niepełnosprawności, należałoby orzec o tym, co człowiek jeszcze może robić - stwierdziła niedawno sama prof. Uścińska.
- Jest on przeróżnie realizowany przez podmioty. Inny dla potrzeb wojskowych, inny dla potrzeb policji, inny dla edukacji, a jeszcze inny dla powiatowych zespołów orzekających - mówiła o obecnym systemie orzekania o niezdolności do pracy.