Trwa ładowanie...
d3sja3i

Każdy będzie "zdolny do pracy"? Decyzja ws. nowych przepisów do końca roku

Do końca czerwca ma się zakończyć przegląd polskiego systemu orzecznictwa dot. niezdolności do pracy - poinformowała PAP prof. Gertruda Uścińska, szefowa międzyresortowego Zespołu ds. Opracowania Systemu Orzekania o Niepełnosprawności oraz Niezdolności do Pracy. Pierwsze decyzje mają zapaść natomiast do końca roku.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Domyślny opis zdjęcia na stronę główną
Domyślny opis zdjęcia na stronę główną (East News)
d3sja3i

W lutym premier Beata Szydło powołała prof. Uścińską (prezes ZUS) na przewodniczącą Międzyresortowego Zespołu do spraw Opracowania Systemu Orzekania o Niepełnosprawności oraz Niezdolności do Pracy. Zespół ma wypracować nowy system orzecznictwa w Polsce. W zespole zasiadają przedstawiciele m.in. PFRON, ministerstwa zdrowia, obrony narodowej oraz KRUS.

Prof. Uścińska zapowiedziała w rozmowie z PAP, że najprawdopodobniej 23 czerwca zespół będzie dyskutował nad specjalnym raportem ws. orzecznictwa w Polsce. - Raport będzie stanowił diagnozę stanu prawnego, diagnozę organizacyjną, zasad orzecznictwa, kosztów - wyjaśniała.

Zaznaczyła, że nad raportem pracuje grupa ekspertów. - Jesteśmy na dobrym poziomie zaawansowania, ustalenia tego, co w tej chwili w Polsce mamy. Mamy zróżnicowanie systemy, które wymagają większego zintegrowania i skoordynowania - mówiła prof. Uścińska.

d3sja3i

Inna sprawa to wysokość rent, które często są na bardzo niskim poziomie, a podwyżki są symboliczne

Prezes ZUS zwróciła uwagę, że przegląd systemu orzecznictwa jest szeroki. - To jest nie tylko przegląd zasad orzekania dla różnych systemów, to jest także przegląd, jak te systemy są zorganizowane, jeżeli chodzi liczbę osób obsługujących te systemy, kosztów wydawanych orzeczeń, problemów z ustaleniem tego kosztu - mówiła prezes ZUS.

Prof. Uścińska zwróciła uwagę, że kolejnym etapem prac zespołu będzie opracowanie nowych propozycji dotyczących zmian w systemie orzecznictwa. - Po drugim etapie będziemy pracować nad założeniami do nowej propozycji. To mamy zrobić do końca roku, tak, aby projekt regulacji prawnych powstał na początku przyszłego roku - przypomniała.

d3sja3i

Prezes ZUS oceniła, że system orzecznictwa w Polsce jest zbyt zróżnicowany. - Jest rozproszony. Wymaga co najmniej daleko idącego uporządkowania - uważa.

W marcu szefowa MRPiPS zapowiedziała, że do końca roku zespół ma przedstawić propozycje zmian w systemie orzekania o niepełnosprawności. Resort szczególnie interesuje kwestia orzecznictwa związana z niesamodzielnością.

Jak pisaliśmy już w WP, jednym z pomysłów rozważanych przez zespół jest całkowite zlikwidowanie orzeczeń o "niezdolności do pracy". Miałyby być wystawiane tylko takie, na których widniałaby adnotacja: "zdolny do pracy, za wyjątkiem...". - Zamiast orzekania o niepełnosprawności, należałoby orzec o tym, co człowiek jeszcze może robić - stwierdziła niedawno sama prof. Uścińska.

- Jest on przeróżnie realizowany przez podmioty. Inny dla potrzeb wojskowych, inny dla potrzeb policji, inny dla edukacji, a jeszcze inny dla powiatowych zespołów orzekających - mówiła o obecnym systemie orzekania o niezdolności do pracy.

d3sja3i

Podziel się opinią

Share
d3sja3i
d3sja3i