Trwa ładowanie...

KE: Rosja powinna natychmiast znieść zakaz importu warzyw

W świetle wykrycia źródła zarażenia bakterią EHEC i wycofania skażonych produktów z rynku, Rosja powinna natychmiast znieść zakaz importu warzyw z UE - powiedziała rzeczniczka KE. Podkreśliła, że KE jest "głęboko niezadowolona" z utrzymywania zakazu.

Share
KE: Rosja powinna natychmiast znieść zakaz importu warzyw
Źródło: WP.PL, Fot: Izabela Trzaska
d4dv0f6

- KE wyraża swoje głębokie niezadowolenie z powodu, że Rosja nie zniosła dotąd zakazu importu, pomimo uzgodnień w tej sprawie między prezydentem Rosji (Dmitrijem) Miedwiediewem a przewodniczącym Komisji Europejskiej (Jose) Barroso - powiedziała na codziennym briefingu KE, jej główna rzeczniczka Pia Arhenkilde. Jak poinformowała, dyplomatycznymi kontaktami z Rosją w imieniu KE zajmie się komisarz ds. handlu Karel de Gucht.

Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew zadeklarował w piątek na konferencji prasowej po zakończeniu 27. szczytu UE-Rosja w Niżnim Nowogrodzie, że jego kraj gotów jest uchylić zakaz importu i sprzedaży na swoim terytorium świeżych warzyw z krajów Unii Europejskiej w zamian za unijne gwarancje bezpieczeństwa tych produktów.

d4dv0f6

W piątek komisarz UE ds. zdrowia John Dalli wysłał Rosji propozycję certyfikatów bezpieczeństwa, które byłyby dołączane do warzyw eksportowanych z UE do Rosji. Zaświadczałyby one, że produkty nie pochodzą z okolic Hamburga, gdzie wystąpiło skażenie. Tymczasem w sobotę władze Niemiec potwierdziły źródło zakażenia (kiełki z uprawy ekologicznej w Dolnej Saksonii na południe od Hamburga) i w opinii KE zastosowały wszystkie środki, żeby wyeliminować zagrożenie.

- Teraz wiemy to, czego nie wiedzieliśmy podczas szczytu. Sytuacja się rozwinęła i obecnie jesteśmy na etapie, na którym uważamy, że nie ma uzasadnienia dla zakazu importu i powinien być on zniesiony natychmiast, dalsze restrykcje nie są uzasadnione - podkreśliła Ahrenkilde.

- Kryzys jest ograniczony do stosunkowo małego obszaru wokół Hamburga, więc jeśli uzgodniono certyfikaty, to będą one zawierać informację, że dana partia produktów nie pochodzi z obszaru, gdzie wybuchła epidemia w Europie - powiedział rzecznik Dallego Frederic Vincent. Zaznaczył, że takie certyfikaty byłyby wydawane tymczasowo, choć zauważył, że i tak w opinii KE są one "nieproporcjonalne", ponieważ po wykryciu źródła zakażenia warzywa na rynku UE są bezpieczne.

- Nie otrzymaliśmy pozytywnej odpowiedzi ze strony Rosjan, na którą liczyliśmy - zaznaczył Vincent.

W sobotę Główny lekarz sanitarny Rosji Giennadij Oniszczenko zakwestionował twierdzenie niemieckich władz, że znaleziono już źródło zakażeń bakterią EHEC. Zapowiedział, że Rosja nie będzie kierowała się "beztroską" w imporcie warzyw z Europy.

Z Brukseli Julita Żylińska

d4dv0f6

Podziel się opinią

Share
d4dv0f6
d4dv0f6