Trwa ładowanie...
euro

KE: Wprowadzanie euro na Łotwie przebiega sprawnie i bez zakłóceń

Wprowadzanie euro na Łotwie przebiega gładko i zgodnie z planem - poinformowała w piątek w Brukseli Komisja Europejska. Łotwa przyjęła wspólna walutę 1 stycznia jako 18. kraj członkowski strefy euro.

Share
KE: Wprowadzanie euro na Łotwie przebiega sprawnie i bez zakłóceń
Źródło: Fotolia, fot: spaceport9
d3kb1va

Dotychczasowa łotewska waluta, łat, jest stopniowo wycofywana z obiegu. Tylko przez dwa tygodnie od 1 stycznia obie waluty łat i euro będą w obiegu równolegle.

Według danych KE, zebranych pod koniec drugiego dnia obowiązywania euro na Łotwie (2 stycznia), 30 proc. należności w sklepach opłaconych zostało w euro (więcej niż w innych krajach, w których w przeszłości wprowadzano euro), a 94 proc. klientów otrzymało resztę w nowej walucie. Pomyślnie przebiegło przestawienie terminali do kart płatniczych w sklepach. "Nie zaobserwowano większych problemów w bankach i w sektorze sprzedaży detalicznej" - poinformowała Komisja w opublikowanym w piątek komunikacie.

d3kb1va

Z bankomatów euro można było wypłacać od pierwszych godzin 1 stycznia. Aby ułatwić mieszkańcom przejście na nową walutę niektóre oddziały trzech największych banków łotewskich były czynne również w Nowy Rok.

Wielu mieszkańców Łotwy miało banknoty (52 proc.) i monety euro (64 proc.) na dwa dni przed wprowadzeniem wspólnej waluty europejskiej w tym kraju, co pomogło w gładkim przejściu na nową walutę.

Po dwóch dniach obowiązywania euro 25 proc. ankietowanych mieszkańców Łotwy miało w portfelach tylko, bądź w większości, banknoty euro.

Już od 1 października 2013 r. ceny towarów na sklepowych półkach podawano zarówno w łatach, jak i w euro. Tak będzie do 30 czerwca 2014 r. Mieszkańcy Łotwy boją się, że sprzedawcy będą zaokrąglać ceny w nowej walucie na swoją korzyść. Tak było w przeszłości w niektórych krajach, które wprowadzały euro u siebie. Przypadki nadużyć tropi łotewskie Centrum Ochrony Praw Konsumentów, które może nakładać kary i publikować dane nieuczciwych sprzedawców na czarnej liście.

Banki komercyjne na Łotwie z wyprzedzeniem otrzymały od centralnego banku tego kraju, Banku Łotwy, banknoty i monety euro, w które następnie zaopatrywały się sklepy i firmy.

Z Brukseli Anna Widzyk

d3kb1va

Podziel się opinią

Share
d3kb1va
d3kb1va