Kętrzyński oddział Philipsa będzie działał w strefie ekonomicznej
Kętrzyński oddział Philips Lighting Poland otrzymał pozwolenie na prowadzenie działalności w ramach Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. W zamian do 2018 roku koncern zainwestuje w kętrzyńskiej fabryce 50 mln zł i zatrudni kolejnych 70 osób.
O wydaniu pozwolenia firmie Philips Lighting Poland SA Oddział w Kętrzynie przez Warmińsko-Mazurską Specjalną Strefę Ekonomiczną poinformował we wtorek PAP przedstawiciel strefy Marcin Kuchciński.
Pozwolenie wydane Philipsowi na działalność w SSE przewiduje modernizację kętrzyńskiej fabryki w ten sposób, że mają być w niej produkowane oprawy oświetleniowe oparte m.in. na technologii LED oraz innowacyjne oprawy oświetleniowe oparte na technologiach energooszczędnych.
W ramach działalności w strefie spółka Philips Lighting zobowiązała się do zainwestowania w kętrzyńskim zakładzie minimum 50 mln zł do końca roku 2018 oraz stworzenia 70 nowych miejsc pracy. Unowocześniona zostanie istniejąca fabryka, utworzone zostaną w niej nowe linie technologiczne i zmodernizowane te już użytkowane.
Jak poinformowała PAP Dorota Filipowicz z Pfilips Lighting obecnie w kętrzyńskiej fabryce tej firmy pracuje 565 osób. "Ten zakład rozwija i produkuje profesjonalne rozwiązania oświetleniowe do zastosowań wnętrzowych i zewnętrznych" - poinformowała Filipowicz i dodała, że w Kętrzynie produkowane jest m.in. oświetlenie uliczne, rozwiązania oświetleniowe dla biur, szkół, szpitali, sklepów, budynków przemysłowych, stacji benzynowych i stadionów.
Filipowicz podkreśliła, że w ramach kętrzyńskiego zakładu Philips Lighting działa również Centrum Badawczo-Rozwojowe, w którym pracuje 50 osób. Jest ono jednym z czterech tego typu ośrodków Philips Lighting na świecie, przy czym jest jedynym, które opracowuje rozwiązania oświetleniowe zarówno do zastosowań wnętrzowych, jak i zewnętrznych. Jego rozwiązania wdrażane są do produkcji na miejscu w Kętrzynie.
"Dział badawczo-rozwojowy pracuje nad rozwiązaniami najnowszej generacji, w większości z obszaru LED, czyli najbardziej energooszczędnej technologii oświetleniowej na świecie, pozwalającej ograniczyć zużycie energii od 50 do 80 proc" - poinformowała Filipowicz.
W Polsce Philips Lighting ma trzy zakłady produkcyjne: w Pile, Kętrzynie i Pabianicach. W sumie spółka zatrudnia w Polsce ponad 4600 osób.