Trwa ładowanie...
Newseria
kghm
04-12-2013 08:11

KGHM chce utrzymać pozycję lidera w produkcji srebra

Srebro oraz inne surowce towarzyszące rudzie miedzi to coraz ważniejsze źródło przychodów KGHM Polska Miedź. Huta Miedzi „Głogów” produkuje ok. 900 kg złota oraz kilkadziesiąt kilogramów koncentratu palladowo-platynowego, a także 600 tys. ton kwasu siarkowego. KGHM inwestuje w nowe technologie, które poprawią wydajność wydobycia.

KGHM chce utrzymać pozycję lidera w produkcji srebraŹródło: KGHM
d1q3f3o
d1q3f3o

- Niektóre rudy czy metale mają to do siebie, że występują razem z innymi, i tak jest w przypadku miedzi, dlatego tak dużo uwagi poświęcamy metalom szlachetnym i staramy się zamknąć ich obieg wewnątrz KGHM. Jednocześnie nie ustajemy w poszukiwaniu innych technologii - mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Roman Grzelczak, dyrektor Huty Miedzy "Głogów", oddziału KGHM Polska Miedź S.A. - 1273 tony srebra to wynik produkcji srebra za 2012 rok. To nam daje po raz kolejny pierwsze miejsce wśród światowych producentów srebra. Wydział Metali Szlachetnych, który w tym roku obchodzi dwudziestolecie, produkuje także około 900 kg złota i kilkadziesiąt kilogramów produkcji koncentratu palladowo-platynowego. Produktem ubocznym w tej technologii jest również selen, którego produkujemy około 70 ton rocznie - wymienia.

Grzelczak zapowiada, że dzięki nowym technologiom możliwości odzysku innych metali z wydobywanych rud wzrosną. To ważna pozycja w przychodach koncernu zajmującego się przede wszystkim wydobyciem miedzi - ponad 20 proc. przychodów KGHM pochodzi ze srebra.

Z tego powodu KGHM rozwija współpracę z naukowcami w zakresie badań laboratoryjnych. Koncern bezpośrednio angażuje się także w badania i rozwój, a wartość tych projektów przekracza 200 mln zł. Powstają również konsorcja z uczelniami, których celem jest poprawa odzysków energetycznych z wydobycia, zwiększenie automatyzacji, bezzałogowe wydobycie oraz inne innowacje.

- To są wszystko ogromne przedsięwzięcia, bardzo innowacyjne technologicznie. KGHM chce być firmą innowacyjną, bo wiemy, że to daje możliwość uzyskania przewagi rynkowej - podkreśla Grzelczak. - Bardzo szczelnie próbujemy zamknąć całe bogactwo występujących w bilansie metali w ramach technologii stosowanych w Hucie, tak żeby mieć większe możliwości konkurowania. Bardzo istotne jest, żeby z rud umieć pozyskiwać inne metale, dlatego że one dają dodatkową premię do przychodów i również do oceny rentowności działalności Huty.

d1q3f3o

Poza srebrem, złotem, koncentratem palladowo-platynowym i niklem w głogowskiej hucie produkowany jest również ołów - nawet 30 tys. ton rocznie. Jego przetwarzanie i oczyszczanie odbywa się w Legnicy. Produkowany jest także siarczan niklu oraz ren. KGHM należy do czołowych producentów tego metalu na świecie.

Bardzo istotnym produktem ubocznym powstającym w procesie wydobycia jest kwas siarkowy. Choć polskie złoża miedzi zawierają stosunkowo mało siarki - nawet trzykrotnie mniej niż złoża zagraniczne - to KGHM rocznie produkuje 600 tys. ton wysokiej jakości kwasu siarkowego.

- U nas przelicznik ilości wyprodukowanej miedzi do ilości wyprodukowanego kwasu jest 1:1, natomiast w innego typu koncentratach, to jest 1:3, czyli 3 tony kwasu siarkowego na tonę miedzi - zauważa Grzelczak.

By poprawić wyniki sprzedaży kwasu siarkowego, KGHM wybudował nowoczesną bazę przeładunkową w porcie Szczecin. Umożliwia ona załadunek chemikaliowców o wyporności nawet 20-30 tys. ton.

- Część sprzedawana jest cysternami kolejowymi, część cysternami samochodowymi. Odbiorcy to przede wszystkim przemysł chemiczny w Polsce, również przemysł nawozowy, ale mamy także odbiorców w Ameryce Północnej, w Europie, w Ameryce Południowej - mówi Grzelczak.

d1q3f3o
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1q3f3o