KGHM i Puławy mają list intencyjny ws. zagospodarowania złóż surowców chemicznych (aktl.)
...
dochodzą wypowiedzi przedstawicieli Grupy Azoty #
30.08. Warszawa (PAP) - KGHM i Gdańskie Zakłady Nawozów Fosforowych "Fosfory", spółka zależna Grupy Azoty Zakłady Azotowe "Puławy", podpisały list intencyjny w sprawie współpracy przy zagospodarowaniu złóż surowców chemicznych - podały spółki w komunikatach. Przedstawiciele Grupy Azoty wskazują m.in. na złoża soli potasowej w północnej Polsce.
List intencyjny mówi o wzajemnej współpracy przy realizacji projektów eksploracyjnych, dotyczących poszukiwania i rozpoznawania złóż surowców chemicznych, w tym soli potasowych, projektów górniczych związanych z zagospodarowaniem istniejących złóż surowców chemicznych, w kraju i za granicą oraz zagospodarowania surowców wtórnych (odpadów) w celu odzyskania metali krytycznych (w tym metali ziem rzadkich).
List intencyjny wchodzi w życie z dniem podpisania i został zawarty na okres do 31 grudnia 2015 roku.
"Jesteśmy na początkowym etapie, będziemy dopiero omawiać warunki współpracy. Za wcześnie na szczegóły" - powiedział dziennikarzom prezes Grupy Azoty Paweł Jarczewski pytany o konkretne plany współpracy.
Jarczewski poinformował, że interesujące złoża soli potasowej znajdują się w północnej części Polski.
"Jeśli okazałoby się, że złoża są perspektywiczne i można zbudować kopalnię, moglibyśmy pozyskać własne źródło soli potasowej" - powiedział.
Nie chciał odnieść się do potencjalnych nakładów finansowych w związku z podpisaną umową.
Prezes poinformował, że podpisanie listu z KGHM wpisuje się w strategię Grupy Azoty nakierowaną na rozwój segmentu wydobycia surowców.
W czwartek Police podpisały umowę kupna 55 proc. akcji African Investment Group za 28,85 mln USD, uzyskując w ten sposób dostęp do złóż surowców w Senegalu. Senegalska firma posiada koncesję na dostęp do złóż piasków ilmenitowych Sud Saint Louis oraz pozwolenie na eksplorację złóż fosforanów wapnia w rejonie Lam Lam oraz Kebemer.
Natomiast w czerwcu tego roku Grupa Azoty parafowała ze Skarbem Państwa projekt umowy sprzedaży 85 proc. akcji spółki Kopalnie i Zakłady Chemiczne Siarki Siarkopol. Według zapowiedzi przedstawicieli chemicznej firmy, do finalizacji transakcji może dojść w listopadzie. (PAP)
morb/ jtt/