Kiedy wziąć urlop w 2025 r.? Szansa na pięć długich weekendów
Kalendarz na 2025 r. daje wiele możliwości dłuższych wyjazdów. Jeśli weźmiemy 10 dni wolnego od pracy, to będziemy mogli cieszyć się z 17 dni urlopu bez przerwy. Podpowiadamy, kiedy najlepiej wziąć urlop w 2025 r.
W 2025 r. pracownicy mają do przepracowania 250 dni. Jednak jeśli odpowiednio zaplanujemy urlop wypoczynkowy, możemy zyskać aż pięć długich weekendów.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Tyle wyda na wakacje czteroosobowa rodzina. Cena wywołuje dreszcze
Kiedy wypadają święta w 2025 r.?
Każdego roku mamy 13 dni wolnych od pracy z powodu świąt. W 2025 r. dni niepracujące to:
- 1 stycznia (środa) - Nowy Rok,
- 6 stycznia (poniedziałek) - Święto Trzech Króli,
- 20 kwietnia (niedziela) - Wielkanoc,
- 21 kwietnia (poniedziałek) - Poniedziałek Wielkanocny,
- 1 maja (czwartek) - Święto Pracy,
- 3 maja (sobota) - Święto Konstytucji 3 maja,
- 8 czerwca (niedziela) - Zielone Świątki,
- 19 czerwca (czwartek) - Boże Ciało,
- 15 sierpnia (piątek) - Święto Wojska Polskiego, Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny,
- 1 listopada (sobota) - Wszystkich Świętych,
- 11 listopada (wtorek) - Święto Niepodległości,
- 25 grudnia (czwartek) - Boże Narodzenie,
- 26 grudnia (piątek) - drugi dzień Bożego Narodzenia.
Kiedy wziąć urlop w 2025 r.? Kilka okazji już w pierwszym półroczu
Kalendarz sprzyja osobom, które będą chciały rozpocząć 2025 r. od wyjazdu. 1 stycznia wypada w środę, a Święto Trzech Króli w poniedziałek, więc wystarczy wziąć cztery dni wolnego, aby odpoczywać przez 10 dni. Jeśli połączymy to z okresem świąt Bożego Narodzenia, to zyskamy łącznie 17 dni bez pracy.
Tegoroczna majówka rozpocznie się w czwartek, co oznacza, że Święto Konstytucji 3 maja będziemy obchodzili w sobotę. W takiej sytuacji pracownikowi należy się dodatkowy dzień wolny w innym terminie. Jeśli odbierzemy wolne w środę i dodamy dwa dni wolne (w poniedziałek i wtorek), to zyskamy dziewięć dni wypoczynku.
Kolejna okazja na wyjazd to Boże Ciało. Jeśli weźmiemy wolne w piątek 20 czerwca, to będziemy mogli cieszyć się z czterech dni bez pracy - podobnie jak w innych latach.
Wolne w drugiej połowie 2025 r. Słaby weekend ze Wszystkich Świętych
Kolejny dzień ustawowo wolny od pracy to 15 sierpnia, który w 2025 r. wypada w piątek. To oznacza, że pracownicy zyskają trzydniowy weekend.
Natomiast Wszystkich Świętych będziemy obchodzili tym razem w sobotę, co oznacza, że możemy odebrać inny dzień wolny. Wybierając np. piątek lub poniedziałek, zyskamy również trzydniowy weekend.
Większe pole manewru daje nam Święto Niepodległości, które wypada we wtorek. Zatem wykorzystując tylko jeden dzień urlopu, możemy cieszyć się z czterech dni bez pracy.
Kalendarz sprzyja też wyjazdom w okolicach świąt Bożego Narodzenia, ponieważ 25 grudnia to czwartek. W wielu firmach Wigilia to dzień wolny od pracy, a więc decydując się na jeszcze dwa dni urlopu, zyskamy dziewięć dni przerwy.
Nie wszyscy pracują 40 godzin tygodniowo. Włocławek zmienia zasady
W kontekście pracy niektórzy mogą liczyć na zmiany jeszcze w tym roku. Dla przykładu już od 1 września urzędnicy miejscy z Włocławka będą pracowali w skróconym wymiarze godzinowym. Prezydent Włocławka Krzysztof Kukucki podjął decyzję, że ich tydzień pracy będzie liczył 35 godzin.
- Uważam, że jest to docelowe rozwiązanie, które za kilka lat będzie obowiązywało w naszym kraju. To nie jest żaden wymysł. Przyglądam się komentarzom tym przychylnym i nieprzychylnym. Ale tak samo było przed 1918 r., kiedy lewica mówiła o konieczności wprowadzenia 8-godzinnego dnia pracy i bardzo podobnie było, kiedy w 1972 r. podjęto decyzję o wprowadzeniu wolnej soboty. Zawsze jest to coś nowego, zawsze towarzyszy temu może nawet pewien strach. Później okazuje się, że ten strach ma wielkie oczy, a rozwiązania dobrze służą pracownikom - przyznał prezydent na antenie radia TOK FM.
W takim wymiarze czasu pracują także urzędnicy miejscy w Lesznie. Zmiany obowiązują od 1 lipca 2024 r.
Pomysł skrócenia czasu krąży też wśród rządzących. - Nie będziemy tego tematu odpuszczać - mówiła w kwietniu ministra pracy, rodziny i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. W lipcu poinformowała, że trwają analizy, jak krótszy tydzień pracy powinien być zorganizowany.