Trwa ładowanie...
mobbing
17-05-2012 15:41

Kiedy zwalniają znienawidzonego szefa

Mobbingował, gnębił, zwalniał z pracy. Przez lata by w firmie panem sytuacji. Wydawało się, że nic nie może tego zmienić, aż tu nagle...

Kiedy zwalniają znienawidzonego szefaŹródło: Thinkstock
d3vuxy0
d3vuxy0

- Szef, który nie wzbudza pozytywnych emocji, może wpłynąć na nasze życie emocjonalne?

- Nielubiany szef może wzbudzać wiele emocji: od poczucia złości, gniewu, do poczucia poniżenia czy wstydu. Towarzyszyć temu może coraz większe poczucie beznadziejności i bezsilności - tak się dzieje w sytuacjach określanych przez ludzi jako „bez wyjścia”.

- Ulga, radość, poczucie sprawiedliwości... Z jakimi emocjami mogą mieć do czynienia osoby, gdy zwalniany jest szef, który ich skrzywdził?

- Zwolnienie znienawidzonego szefa najczęściej w pierwszym momencie może przynieść ulgę i radość. W kolejnych etapach może pojawić się jednak także lęk, że następny przełożony będzie miał podobny charakter oraz obawa, że sytuacja w pracy nie ulegnie zmianie.

- Jak sobie radzić, by nie zwariować? Może wyładować swoje emocja na jakimś internetowym forum?

- Zawsze warto rozmawiać o swoich uczuciach, zwłaszcza z osobami bliskimi. To w wielu sytuacjach pozwala zmniejszyć napięcie. W pracy decydując się na mówienie głośno o emocjach, musimy wziąć pod uwagę z kim rozmawiamy i rozważyć, czy są to osoby, którym naprawdę ufamy. Zbyt wylewna postawa i wygłaszanie subiektywnych opinii o byłym szefie na forum mogą nie spodobać się szerszemu otoczeniu i spowodować niechciane konsekwencje. Dlatego niejednokrotnie lepiej porozmawiać o problemach czy uczuciach związanych w pracą w kręgu domowników lub przyjaciół. Z pewnością nie warto emocji „dusić w sobie”, bo mogą one mieć negatywne skutki dla zdrowia. Wiele chorób ma podłoże psychosomatyczne, dbając o swoje samopoczucie możemy zatem ich uniknąć. Rozmowa o uczuciach z bliskimi i życzliwymi osobami jest często jak lekarstwo. Jeśli w pracy lub w rodzinie nie ma osoby bliskiej, można zdecydować się na spotkanie z psychologiem.

- Relacje między nami a szefami w firmie potrafią zaważyć niemal na całym naszym życiu?

- Rozważając przypadki niewłaściwych relacji między przełożonym a podwładnymi, warto zwrócić uwagę na konsekwencje pracy w nieprzyjaznej atmosferze. Obciążenie pracą, a także nadmierne osobiste zaangażowanie może mieć destrukcyjny wpływ na psychikę. Zbyt intensywny i długotrwały stres wpływa negatywnie na zdrowie – obniża odporność przyczyniając się do częstych infekcji, obniża nastrój, wywołuje nadpobudliwość, nerwowość, nieadekwatne reakcje do sytuacji, problemy zdrowotne związane z układem krążenia, pokarmowym czy nerwowym. Konsekwencją może być wypalenie zawodowe, objawiające się brakiem radości z pracy, chwiejnością emocjonalną, traktowaniem zajęć z przymusem, zwlekaniem w wykonaniu zadań, poczuciem braku głębszego sensu działania, poczuciem wstydu i obwinianiem się. Sposobem na przeciwdziałanie wypaleniu zawodowemu jest emocjonalne dystansowanie się poprzez wycofywanie się z pracy, izolowanie sytuacji, zmiana stylu życia oraz intelektualizacja. Najważniejsze jest zadbanie o odpowiedni styl życia,
zachowanie higieny pracy oraz umiejętność spędzania wolnego czasu. Humor i optymizm stanowią ochronę przed nudą oraz zarówno jakościowym, jak i ilościowym przeciążeniem przed pracą.

ml/JK

d3vuxy0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3vuxy0