KIO oddaliła odwołanie Pol‑Aquy w przetargu na Łódź Fabryczną (opis)

11.07. Warszawa (PAP) - Krajowa Izba Odwoławcza oddaliła odwołanie złożone przez konsorcjum Dragados i Pol-Aqua w przetargu na budowę stacji Łódź Fabryczna - poinformował...

11.07. Warszawa (PAP) - Krajowa Izba Odwoławcza oddaliła odwołanie złożone przez konsorcjum Dragados i Pol-Aqua w przetargu na budowę stacji Łódź Fabryczna - poinformował przewodniczący składu sędziowskiego.

Uzasadniając wyrok przewodniczący poinformował, że odwołanie zostało oddalone, ze względu na brak interesu prawnego konsorcjum Pol-Aqua - Dragados.

Odwołujący się żądali alternatywnie: 1. nakazania zamawiającemu unieważnienia czynności wykluczenia konsorcjum Pol-Aqua - Dragados i czynności wyboru oferty Torpolu jako najkorzystniejszej; 2. nakazania zamawiającemu złożenia wniosku do prezesa UZP o złożenie przez niego skargi kasacyjnej na wyrok Sądu Okręgowego Warszawa-Praga z 11 kwietnia, wraz z wnioskiem o wstrzymanie jego wykonalności do czasu rozstrzygnięcia skargi kasacyjnej przez Sąd Najwyższy lub odmowy złożenia skargi kasacyjnej przez prezesa UZP lub bezskutecznego upływu terminu do złożenia przez niego skargi kasacyjnej; 3. w przypadku pozytywnego wyroku Sądu Najwyższego, zmieniającego lub uchylającego wyrok Sądu Okręgowego Warszawa-Praga z 11 kwietnia na skutek złożonej przez prezesa UZP skargi kasacyjnej, nakazania powtórzenia czynności oceny wszystkich złożonych ofert, w tym oferty konsorcjum Pol-Aqua - Dragados i wybór jej jako najkorzystniejszej; 4. w przypadku negatywnego wyroku Sądu Najwyższego odmawiającego uchylenia lub w zmiany wyroku
Sądu Okręgowego Warszawa-Praga z 11 kwietnia lub odmawiającego przyjęcia do rozpoznania skargi kasacyjnej lub w przypadku odmowy złożenia skargi kasacyjnej przez prezesa UZP lub bezskutecznego upływu terminu do złożenia przez niego skargi kasacyjnej, nakazania unieważnienia całego postępowania, albo 1. bezpośredniego nakazania zamawiającemu unieważnienia czynności wykluczenia konsorcjum Pol-Aqua - Dragados i czynności wyboru oferty konsorcjum Torpolu jako najkorzystniejszej; 2. oraz nakazania zamawiającemu unieważnienia całego postępowania.

Na początku kwietnia PKP PLK otworzyło oferty pięciu podmiotów dopuszczonych do ich złożenia. Najniższą ofertę, o wartości netto 1,25 mld zł, złożyła Pol-Aqua w konsorcjum z hiszpańskim Dragadosem. Z kolei w połowie kwietnia Sąd Okręgowy w Warszawie nakazał wykluczyć Pol-Aquę z przetargu na budowę stacji Łódź Fabryczna.

Inwestor wybrał wykonawcę z czterech ofert, które pozostały w przetargu. W tej sytuacji jako najkorzystniejszą wybrano ofertę konsorcjum Torpolu (grupa Polimex), o wartości 1,43 mld zł.

Konsorcjum Pol-Aqua, a także Hydrobudowa i Budimex wniosły protesty od decyzji PKP PLK o wyborze oferty konsorcjum Torpol, jako najkorzystniejszej w tym przetargu.

Pol-Aqua wcześniej informowała, że w jej ocenie PKP PLK może nalegać na wniesienie skargi kasacyjnej na wyrok sądu wykluczający konsorcjum Pol-Aquy z przetargu na budowę stacji Łódź Fabryczna i jeśli skarga ta zostanie uwzględniona podpisać umowę z tym konsorcjum. W przeciwnym razie postępowanie powinno być unieważnione. Zdaniem tej spółki niedopuszczalne było kontynuowanie obecnego przetargu z wykluczeniem Pol-Aquy. (PAP)

gsu/ pr/ jow/ jtt/

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)