Kłopoty z płacą minimalną w Niemczech

CDU/CSU i Zieloni nie podejmą negocjacji koalicyjnych, powiedzieli przedstawiciele partii po wtorkowych rozmowach sondujących. W czwartek chadecja spotka się na trzecią rundę rozmów z SPD.

Kłopoty z płacą minimalną w Niemczech

Niemcy są coraz bliżej wielkiej koalicji - po tym, jak wtorkowe rozmowy sondujące między CDU/CSU a Zielonymi nie przyniosły porozumienia w sprawie rozpoczęcia negocjacji koalicyjnych, chadecji pozostał tylko jeden potencjalny partner. Jednak rozmowy z SPD, zaplanowane na czwartek, najpewniej nie będą łatwe.

Przedstawiciele CDU/CSU oraz Zielonych podkreślali pozytywne zmiany w atmosferze politycznej, która towarzyszyła siedmiogodzinnym rozmowom. Jednak mimo że partie zgadzają się co do pewnych kwestii, nie widzą bazy dla wspólnych rządów.

Szef Zielonych Cem Oezdemir chwalił "poważne starania" ze strony kanclerz Angeli Merkel i przewodniczącego CSU Horsta Seehofera w celu osiągnięcia porozumienia. Seehofer wyraził żal z powodu zakończenia rozmów z Zielonymi, natomiast sekretarz generalny CDU Hermann Groehe powiedział, że z punktu widzenia CDU i CSU "nie było żadnych różnic, które wydawałyby się nie do przezwyciężenia". Dodał jednak, że nie było zgody na duże podwyżki podatków, niezbędne według Zielonych.

Wśród punktów spornych pozostały również płaca minimalna, świadczenia socjalne, zmiany w ubezpieczeniu zdrowotnym oraz transformacja energetyczna.

Oezdemir i wiceprzewodnicząca Zielonych Claudia Roth wyrazili gotowość do ewentualnej trzeciej rundy rozmów sondujących z CDU/CSU, w razie gdyby nie doszło do zawiązania wielkiej koalicji.

Rozmowy między CDU/CSU a SPD nie będą łatwe. Mimo deklaracji szefa SPD Sigmara Gabriela o gotowości utworzenia koalicji z chadecją, wielu członków jego partii jest sceptycznych. Trudną kwestią może okazać się zwłaszcza wprowadzenie płacy minimalnej, która obowiązywałaby we wszystkich branżach, jeden z podstawowych punktów programu wyborczego SPD.

Decyzyjne spotkanie zarządu CDU w kwestii wyboru partnera do negocjacji koalicyjnych odbędzie się w piątek lub sobotę. SPD zaplanowało konwencję partyjną na niedzielę.

dpa, Reuters, tagesschau.de / Anna Mierzwińska
red. odp. Iwona D. Metzner

Obraz
Źródło artykułu:Deutsche Welle
płaca minimalnapraca niemcypraca za granicą

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (18)