Trwa ładowanie...
d2vmkx5
08-02-2016 14:12

KNF: Dyrektywa BRR zabezpiecza interesy akcjonariuszy polskich banków

Warszawa, 08.02.2016 (ISBnews) - Wprowadzony w listopadzie ub. roku przez Komisję Nadzoru Finansowego (KNF) wymóg sporządzania przez określone banki, będące podmiotami zależnymi grup międzynarodowych nadzorowanych przez Europejski Bank Centralny (EBC), indywidualnych planów naprawy, odrębnych od planów grupowych jest zgodny z prawem unijnym i należycie zabezpiecza interes banków z Polski i ich mniejszościowych akcjonariuszy, poinformowała  Komisja.

d2vmkx5
d2vmkx5

"W kontekście podnoszonego przez jedną z agencji ratingowych rzekomego wpływu wdrożenia unijnej dyrektywy o restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji banków (BRR) na zwiększenie ryzyka dla banków zależnych w ramach grup międzynarodowych, przypominamy, że Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) zdecydowała w dniu 17 listopada 2015 r., iż do sporządzania indywidualnych planów naprawy, odrębnych od planów grupowych i akceptowanych przez KNF, zobowiązane są zarówno krajowe banki będące spółkami notowanymi na giełdzie jak i banki z udziałem w rynku depozytów sektora niefinansowego powyżej 5%" - poinformował ISBnews rzecznik prasowy KNF Łukasz Dajnowicz.

Jest to podejście zgodne z prawem unijnym, należycie zabezpieczające interes banków z Polski i ich mniejszościowych akcjonariuszy, podkreślił rzecznik KNF.

Agencja Standard & Poor's Ratings Services obniżyła dziś opinię na temat ryzyka sektora bankowego w Polsce do negatywnej ze stabilnej. Negatywny pogląd S&P co do ryzyka sektora odzwierciedla opinię, według której zdolności sektora bankowego do absorbcji strat i radzenia sobie z szokami mogą osłabnąć w ciągu najbliższych dwóch lat.

Według agencji, nowy podatek (0,44% aktywów), zwiększone składki na Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG) oraz koszty potencjalnej konwersji kredytów w CHF, a także "stanowiące wyzwanie" otoczenie charakteryzujące się niskimi stopami procentowymi znacząco obniżą zyski banków.

d2vmkx5

W ocenie agencji, ograniczy to bufory kapitałowe sektora bankowego oraz zdolność do generowania nowego biznesu, szczególnie w przypadku mniejszych banków. Według S&P "struktura sektora bankowego może z biegiem czasu ulec zmianie, ze względu na presję konsolidacyjną oraz strategiczne decyzje zagranicznych spółek-matek".

Podsumowując, agencja stwierdziła, że "polski system bankowy ma przed sobą negatywne tendencje z zakresie ryzyka gospodarczego i branżowego w najbliższych dwóch latach".

(ISBnews)

d2vmkx5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2vmkx5