Kogo poszukują do pracy w Niemczech?
Otwarcie rynku niemieckiego jest szansą, z której warto skorzystać, choć wyobrażenia o szturmie polskich pracowników oraz astronomicznie wysokich zarobkach są mocno przerysowane.
- Niemieccy pracodawcy faktycznie oczekują pracowników wykwalifikowanych: ślusarzy, spawaczy, elektryków, lekarzy, pielęgniarek, kierowców samochodów ciężarowych, o których w wielu publikacjach się nie mówiło, a duże zapotrzebowanie jest na rynku niemieckim na te właśnie specjalności. Z kolei zainteresowanie ze strony pracowników z Polski, zarówno tych młodych jak i starszych, jest mniejsze niż zakładano – tłumaczy Tomasz Hachuła, Key Account Manager w Work Express.
Druga młodość emeryta
Ograniczeniem w przypadku specjalistów jest choćby dobra znajomość języka niemieckiego. Większość tych stanowisk to wakaty pojedyncze, dlatego tym istotniejsza jest znajomość języka wśród tych osób. Wiek jest tu kwestią sporną, jako że na rynku niemieckim przysłowiowy emeryt to już osoba, która zaczyna „drugą młodość”, wyjeżdżając i podróżując. Z drugiej jednak strony rynek niemiecki niechętnie przyjmuje z powrotem osoby starsze do pracy, jako że ci powinni oddać miejsca pracy osobom młodszym, co w większości przypadków ma miejsce. W Polsce mamy jednak sytuację odwrotną i nie każdy emeryt jest wstanie sobie pozwolić na taki tryb życia, dlatego tych większa jest chęć i motywacja tych osób do pracy czy to w Polsce, czy zagranicą.
Doceniane opiekunki
Im stanowiska niższe, tym niższa granica wieku i osoby młodsze są bardziej pożądanymi kandydatami na nie. Dzieje się tak w pracach produkcyjnych, montażowych oraz innych pracach prostych.
- Dlatego też uważam że niemieccy pracodawcy liczą przede wszystkim na osoby młode, choć emeryci z Polski też są rozpatrywani jako potencjalni pracownicy mówi Tomasz Hachuła, Key Account Manager w Work Express. - Jeżeli rozmawiamy o branżach w których nasi emeryci mogą pracować (a są to osoby różne wiekiem i możemy tutaj rozmawiać o osobach nawet już po 50, w sile wieku), są to kierunki bardziej związane z opieką nad osobami starszymi. Nasze opiekunki są w Niemczech cenionymi pracownikami. Szacuje się że Niemczech pracuje około 200.000 naszych opiekunek osób starszych. W Work Expressie zatrudnionych jest na chwilę obecną ponad 200 pań i panów którzy zajmują się opieką. W wśród naszych pracowników również mamy wielu emerytów, nasza najstarsza opiekunka ma prawie 77, a na naszych projektach francuskich, niektórzy pracownicy mają po 60 lat, są to zazwyczaj górnicy lub cieśle szalunkowi którzy pracują na budowach w Francji. Otwarcie się rynku niemieckiego nie zmieniło w branży opiekuńczej wiele, jako że ten
obszar działania został uregulowany już w roku 2006, kiedy zezwolono na prace opiekuńcze. Praca przy rodzinie
Co faktycznie uległo zmianie to możliwość zatrudnienia przez rodzinę niemiecką osoby z Polski. Powstaje tutaj jednak wiele komplikacji, zaczynając od przetransformowania się gospodarstwa domowego w firmę, przejęcie wszystkich obowiązków pracodawcy przez tą rodzinie, co generuje dodatkowe formalności i koszty. Dla osoby wyjeżdżającej powstaje dodatkowe ryzyko, w przypadku nieznajomości języka, braku wiedzy o tym, jaką i na jakie kwoty podpisuje umowę, czy rodzina będzie odprowadzać mu składki ubezpieczenia, oraz co się stanie gdy rodzina wypowie mi umowę. Dodatkowo należy pamiętać że koszty pracodawcy są w Niemczech dużo wyższe, a stawka minimalna 8,50 i 7,50 w branży opiekuńczej dotyczy bardziej domów opieki, klinik lub innych instytucji tego rodzaju. Dlatego też wiele rodzin ze względów finansowych nie będzie w stanie i nie będzie chciało zatrudnić osoby z polski, gdyż będzie to dla nich rozwiązanie zbyt kosztowne.
Ważną różnicą z tym związaną jest to, że w Niemczech tzw. pflege i betreuung - w Polsce tłumaczone jako opieka - obejmują dwie różne dziedziny. Pflege dotyczy bardziej obszarów medycznych, betreuung – zajęć opiekuńczych, wykonywanych w domu, przez rodzinę. Dlatego też w Niemczech mamy tzw. Pflegedienste - czyli ośrodki pomocy opiekuńczej, obejmujące obszary opieki medycznej, jak choćby podawanie insuliny, pobieranie krwi itp.
Warto podkreślić że zarobki w przypadku branży opiekuńczej są zadowalające. Dla osoby z bardzo dobrą znajomością języka niemieckiego w Work Express przygotowane są stawki nawet do 1200 Euro netto za miesiąc pracy, przy kosztach zakwaterowania ponoszonych przez rodzinę niemiecką. Dodatkowo osoby te mogą zmieniać co jakiś czas rodzinę, podróżując poznawać nowe osoby i nawiązywać znajomości na dalsze lata.
Ważna znajomość języka
- W innych branżach nasi emeryci mogą poszukiwać pracy na takich samych warunkach jak pracownicy z Niemiec, oraz innych krajów europejskich, dobra znajomość języka niemieckiego jest jednak tu zdecydowanie wymagana – wyjaśnia Tomasz Hachuła, Key Account Manager w Work Express. - Dodatkowo w przypadku pracowników wykwalifikowanych ślusarzy, mechaników itp., ważne jest potwierdzenie kwalifikacji zawodowych przed niemieckim pracodawcą. Niemcy regulują możliwość wykonywania prac ślusarskich itp. (ogółem nazywanych wykwalifikowanych) przez konieczność wpisania się w tzw. Handwerkrolle - w izbie rzemieślniczej, która może wymagać od pracownika potwierdzenia doświadczenia zawodowego na danym stanowisku w okresie nie krótszym niż 2 lata, w okresie ostatnich 10 lat. Do takich zawodów można zaliczyć, ślusarzy, murarzy, malarzy, lakierników, ale też np. fryzjerów, wulkanizatorów, cukierników i piekarzy. Takich licencjonowanych zawodów jest w Niemczech 41, plus 110 zawodów pokrewnych które wymagają jedynie rejestracji w
izbach rzemieślniczych w Niemczech. Z tego powodu trudniej jest określić, jakie zawodowy aniżeli opiekuńcze, mogą stać się dla naszych emerytów obszarem w których mogą poszukiwać pracy. Jeżeli kandydat prezentuje kwalifikacje, oczekiwane przez pracodawcę, a ten nie potrafi znaleźć pracownika na niemieckim rynku pracy, będzie na pewno się zastanawiał nad rozwiązaniem pracownika z Polski.
Młody z doświadczeniem
Nie da się ukryć że Niemcy są nastawieni na osoby młodsze, choć tym często brakuje kwalifikacji i doświadczenia, które pozwoli nadrobić braki w języku niemieckim. Dlatego niemieccy pracodawcy będą musieli wypośrodkować swoje oczekiwania, co do pracowników i doceniać polskich emerytów którym nie brakuje sił i chęci do pracy, a ta w Niemczech jest bardzo ceniona.
ml/JK