Kogo szukają w irlandzkich domach opieki

Nie musisz mieć doświadczenia, by znaleźć pracę w irlandzkim
domu opieki. Wystarczy, że znasz angielski na takim poziomie, że codzienna konwersacja nie stanowi dla ciebie problemu.

Kogo szukają w irlandzkich domach opieki

05.10.2007 | aktual.: 05.10.2007 11:08

Średnia płaca dla opiekuna to ok. 16-18 tys. euro rocznie (plus różnego rodzaju dodatki i np. darmowe posiłki w godzinach pracy). Wynagrodzenie rośnie wraz z doświadczeniem. Jeśli prócz tego masz kierunkowe wykształcenie (nie musisz być lekarzem czy dyplomowaną pielęgniarką)
, możesz liczyć na ok. 20 tys. euro rocznie. W domach opieki pracę mogą znaleźć jednak nie tylko opiekunowie czy szeroko pojęty personel medyczny. Potrzebne są także osoby do obsługi pensjonariuszy (sprzątacze, kucharze i ich pomocnicy, tzw. złote rączki, ogrodnicy itp.). Od tej grupy – częściej niż doskonałej znajomości angielskiego – wymaga się jednak doświadczenia. Osoby o najniższych kwalifikacjach mogą liczyć na wynagrodzenie rzędu ok. 1300 euro miesięcznie (mniej więcej na poziomie krajowej płacy minimalnej). W większości domów w godzinach pracy dodatkowo można liczyć na darmowy posiłek.

Obawiasz się, że o pracę w irlandzkim domu opieki wcale nie jest tak łatwo? Niepotrzebnie. Wystarczy, że jesteś elastyczny i nie upierasz się, że chcesz pracować w tej, a nie innej placówce, a wybór będziesz miał naprawdę spory. Mimo iż Irlandia jest stosunkowo niewielkim krajem, ośrodków zapewniających pomoc i opiekę osobom starszym oraz niepełnosprawnym jest naprawdę bardzo dużo. Wszystko przez to, że Irlandczycy cenią sobie wysoką jakość takich „usług”. Większość domów jest niewielka i bardziej przypomina luksusowe hotele lub sanatoria niż szpitale. W samym Dublinie i jego okolicach znajdziesz ok. 70 takich domów, w Cork – 53, a w Galway – 49. Nie wszystkie ośrodki zapewniają jednak całodobową opiekę. Część z nich to tzw. domy dziennego pobytu, gdzie osoby starsze, mogą pod opieką fachowców spędzić czas. We wszystkich ośrodkach, prócz personelu medycznego i paramedycznego potrzebne są także osoby prowadzące różnego rodzaju warsztaty, np. plastyczne, chór, czy zajęcia na których pensjonariusze oddają się
rozrywkom takim jak gry towarzyskie. Niezbędni są także fizjo- i psychoterapeuci.
Czego pracodawcy oczekują od potencjalnych kandydatów na opiekunów? Przeglądając ogłoszenia, można dojść do wniosku, że stosunkowo niewiele. Najczęściej jedynymi niezbędnymi warunkami, by otrzymać posadę są: „dobra znajomość języka angielskiego, umiejętność pracy w zespole i zainteresowanie pracą dla dobra drugiego człowieka. Doświadczenie nie jest wymagane, ale mile widziane.” Co oferują w zamian? „Atrakcyjne wynagrodzenie – wysokość do uzgodnienia, zależna od wykształcenia i doświadczenia, kontrakt na rok z możliwością przedłużenia i szkolenie”.

Zastanawiasz się, co zatem należy do obowiązków opiekuna? Wiele zależy do tego, w jakim stanie są twoi przyszli podopieczni. Przekonała się o tym Justyna z Zabrza, która dziś pracuje w jednym z domów spokojnej starości na obrzeżach Dublina. – Początkowo trafiłam do ośrodka dla osób głęboko upośledzonych i mimo, iż w Polsce miałam kontakt z chorymi (Justyna jest pielęgniarką środowiskową – przyp. red.), praca ta przerosła moje możliwości – przyznaje dziewczyna. – Dlatego, dobrze jest, zanim odpowie się na ogłoszenie, jak najwięcej dowiedzieć się o przyszłym pracodawcy.

Ja tego nie zrobiłam i po trzech miesiącach sama poprosiłam o rozwiązanie kontraktu. Na szczęście pracodawca okazał się bardzo wyrozumiały. Szefowa sama pomogła mi znaleźć pracę w innym domu opieki – tym razem dla osób starszych, ale zdrowych. Z perspektywy czasu i doświadczenia widzę jednak, że generalnie zakres obowiązków opiekuna w każdego rodzaju placówce, można sprowadzić do zapewnienia opieki podopiecznym i asystowanie im w razie potrzeby podczas mycia, ubierania oraz posiłków; stały kontakt z pensjonariuszami by zapewnić im opiekę psychologiczną i poczucie bezpieczeństwa; towarzyszenie podopiecznym podczas opuszczania placówki (np. wycieczki czy wizyta w szpitalu); dbanie o czystość na terenie placówki (oczywiście w podstawowym zakresie, ponieważ wszędzie zatrudniony jest personel sprzątający).

Justyna zaznacza jednak, że w zależności od kondycji i stanu zdrowia podopiecznych, udział opiekuna w codziennych zajęciach jest różny. – Inaczej wygląda pomoc podczas posiłku, jeśli zajmujesz się osobą starszą, ale zdrową, a inaczej jeśli podopieczny jest schorowany lub – tak jak to było w mojej pierwszej pracy – głęboko upośledzony i musisz go karmić np. przez sondę. Tak samo wyglądają różnice w kwestii utrzymania czystości. Co innego jeśli zajmujesz się osobą chodzącą, a co innego, jeśli pensjonariusz przykuty jest do łóżka i skazany na pampersy – Justyna nie kryje, że praca opiekuna nie należy do łatwych i wymaga szczególnych predyspozycji. – Na nic się zda najlepsze wykształcenie, jeśli nie masz odpowiedniego podejścia do pacjenta. Z jednej strony musisz mieć anielską cierpliwość, z drugiej nie możesz być wrażliwcem. Idealny opiekun do twardziel z sercem na dłoni – podsumowuje Justyna.
Agnieszka Tomaszewska

W domach opieki pracę znajdzie…
Opiekun/opiekunka (osób starszych lub niepełnosprawnych) – care asistant
Opiekun – caretaker
Lekarz – doctor
Pielęgniarka – nurse
Terapeuta – therapist
Sprzątacz – cleaner
Pracujący na zmywaku – dish washer
Pracownik ochrony, ochroniarz – guard, security
Pomocnik kuchenny – kitchen porter, kitchen assistant

JAK SZUKAĆ PRACY?
Ofert warto szukać m.in. w internecie: www.employireland.ie,
www.gojobsite.ie, www.irishjobs.ie, www.jobinireland.com,
www.jobrapido.ie, www.jobs-ireland.com, www.nijobs.com,
www.recruitireland.ie.

Nie zapominaj także o FAS-ie (irlandzkim urzędzie do spraw szkoleń i zatrudnienia, będącym odpowiednikiem naszych publicznych pośredniaków – www.fas.ie, infolinia: 1-800-611-116). Pamiętaj, że FAS daje także możliwość umieszczenia – bezpłatnie – na swoich stronach twojej aplikacji, do której będą mieli wgląd wszyscy potencjalni pracodawcy szukający pracowników.

Jeżeli chcesz mieć pewność, że dany pracodawca gotów jest zatrudnić obcokrajowca, skorzystaj z ofert dostępnych w ogólnoeuropejskiej sieci EURES (www.europa.eu.int/eures). Tam także możesz za darmo umieścić CV.

Kolejna opcja szukania pracy to skorzystanie z propozycji prywatnych agencji zatrudnienia. Oto strony najpopularniejszych spośród nich: www.bestjobs.ie, www.jobboard.ie, www.jobsearch.ie, www.loadzajobs.ie, www.monster.ie, www.publicjobs.ie, www.staff.ie. Informacje o dostępnych aktualnie wakatach znajdziesz także w prasie („Irish Examiner” – www.examiner.ie, „The Irish Times” – www.ireland.com, „The Irish Independent” –

www.unison.ie/irish_independent, „The Sunday Business Post” – www.sbpost.ie). Ogłoszenia publikowane są w dziennikach w rubryce „Situations Vacant” lub „Jobs”. Najwięcej ofert zwykle drukowanych jest w wydaniach środowych, czwartkowych i piątkowych oraz w niedzielnym „The Irish Independent”. Ceny gazet wahają się w granicach 1 euro.

DOMY OPIEKI
Najłatwiej znaleźć je w internecie. Możesz albo skorzystać z wyszukiwarki www.goldenpages.ie wpisując zwrot „nursing home” lub „retirement village”), albo odwiedzić stronę
www.nursinghomesinireland.com, na której znajdziesz namiary na niemal wszystkie irlandzkie domy opieki.
Szukając pracy dobrze jest odwiedzić strony poszczególnych domów i porozsyłać swoje CV bezpośrednio do pracodawców. Namiary na wybrane domy: www.belmonthouse.ie, www.drakelandshouse.com, www.elmhallnursinghome.com , www.firstcare.ie, www.middletownhouse.ie, www.oakfieldhome.com. Uwaga! Nieczęsto zdarza się, by informacja o wakatach zamieszczana była na stronie internetowej.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)