Trwa ładowanie...

Kolejny gigant na bankowym rynku

BNP Paribas łączy się z BGŻ. Francuzi właśnie ogłosili wezwanie do sprzedaży na akcje banku należącego dotąd w większości do holenderskiego Rabobanku. Po połączeniu powstanie jedna z największych instytucji finansowych w kraju - pisze "Rzeczpospolita".

Share
Kolejny gigant na bankowym rynku
Źródło: AFP, fot: PHILIPPE HUGUEN
dkvhnwv

Konsolidacja w sektorze bankowym postępuje. Po tym, jak w grudniu BNP Paribas podpisało wstępną umowę zakupu akcji Banku Gospodarki Żywnościowej za kwotę 4,2 mld zł, teraz Francuzi chcą skupić pozostałe papiery. Właśnie ogłoszono wezwanie. Za jeden walor płacą nieco ponad 80 zł. To o kilkanaście złotych więcej niż dotychczasowa wycena akcji.

BNP Paribas jest zdeterminowany w przejmowaniu BGŻ, bo dzięki niemu przejdzie w Polsce do bankowej ekstraklasy. Aktywa nowej grupy sięgną 63,5 mld zł i dadzą jej szóste miejsce w Polsce. Nowy bank wyprzedzi m.in. Millennium i najprawdopodobniej Getina.

Czy transakcja dojdzie do skutku? Wszystko zależy od decyzji Komisji Nadzoru Finansowego - pisze "Rz". Na razie pozytywnie do umowy przejęcia BGŻ wypowiedziała się Komisja Europejska. Musiała to zrobić, bo BNP Paribas to największy bank w strefie euro.

Zdaniem "Rz" Komisja Nadzory Finansowego wyrazi zgodę na połączenie, ale w zamian może zażądać od Francuzów zwiększenia akcji w wolnym obrocie do 15 proc.

dkvhnwv

Podziel się opinią

Share
dkvhnwv
dkvhnwv