Komentarz poranny
Wczorajsza sesja zakończyła się silnym wzrostem indeksów, gdzie wszystkie indeksy zyskały ponad 3,5%, lecz główny akcent został położony na akcje spółek o największej kapitalizacji. Taka sytuacja doskonale wkomponowała się we wszystkie zależności miedzy rynkowe czyli dynamicznie umacniał się złoty, który ostatnio sporo stracił do głównych walut, drożały surowce i straty odrabiały rynki akcji po ostatnich spadkach.
11.05.2010 09:22
Poziom zmienności jest jeszcze większy niż w poprzednich tygodniach, a to sugeruje duże ruchy w najbliższej przyszłości. Pytaniem pozostaje jedynie kierunek i tu nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Można sobie wyobrazić sytuację, iż dynamiczna korekta, w ostatnich tygodniach (2619-2334) korygowała zwyżkę od lutego. Mając na względzie fakt., iż spadek został powstrzymany centralnie na wsparciu wynikającym z 61,8% zniesienia ruchu od 2165 do 2619 pkt. W takich założeniach winna mieć miejsce teraz najsilniejsza faza ruchu w górę, która swobodnie winna przebić szczyt na 2619 pkt., a kupujący winni w takim wariancie celować w 2790 pkt co najmniej. Taki scenariusz wspiera fakt, iż wzór spadku jest typowym zygzakiem. Mankamentem w takim wariancie są czas trwania i wzory dotychczasowych korekt. Wszystkie ruchy korygujące od lutego 2009 są bardzo krótkie, 3-5 tygodni i co więcej przybierają one taką samą postać prostego zygzaka. Krótki czas korekt sprawia, iż na wykresach tygodniowych i miesięcznych wskaźniki AT
zachowują się słabo i wskazują na słabnący impet strony popytowej.
Ten aspekt ogranicza moją wiarę w możliwość dalszego, szybkiego kontynuowania wzrostu już teraz. Ponadto już wczoraj WIG-20 dotarł w rejon strefy oporu w przedziale 2450-60 pkt., który wynikał z połowy długiego czarnego korpusu na tygodniowym wykresie świecowym, który jest ważny oporem i mają na względzie rozmiar tej świecy powyższa bariera winna przynajmniej jakiś czas kreować opozycję, ze strony tych inwestorów, którzy nie zdołali sprzedać akcji wcześniej. Aktualnie najbliższe opory dla indeksu widzę na 2475 i 2486 pkt. Kolejnym i zarazem kluczowym poziomem jest 2512 pkt., gdzie znajduje się wcześniejsze lokalne minimum, a przebicie tego oporu będę interpretował optymistycznie jako zapowiedź dalszej zwyżki. Najbliższe wsparcie znajduje się na 2440 pkt., a w razie jego przełamania popyt winien ujawnić się na 2412 lub też 2398 pkt. Kluczowe wsparcie znajduje się na 2386 pkt., a przełamanie tego poziomu będzie sugerowało korekcyjny charakter zwyżki, co z kolei winno przełożyć się na test minimum na 2334 pkt.
Osobiście większe prawdopodobieństwo przypisuję negatywnym scenariuszom i zakładam, iż wzrost był czy jest jedynie korektą, po której minima będę poprawiane.
Tomasz Jerzyk
DM BZ WBK