Trwa ładowanie...
d3vol8q
14-01-2011 21:25

Komentarz tygodniowy

Miniony tydzień zakończył się wzrostem indeksów giełdowych, a najsilniej zwyżkowały akcje spółek o małej kapitalizacji. Wynika to w głównej mierze z tego, iż w skład tego indeksu wchodzą akcje spółek chemicznych, a ta branża zdecydowanie się wyróżniała na tle rynku.

d3vol8q
d3vol8q

Indeks sektorowy WIG-Chemia wzrósł w przekroju tygodnia o ponad 15%, a zestawienie liderów wzrostów minionego tygodnia okupują w większości przedstawiciele tego sektora. Trudno jednoznacznie wytłumaczyć ten fenomen, ale inwestorzy głównie kupowali walory z tej branży. W przekroju tygodnia najwięcej zyskały akcje Polic i Zakładów Azotowych Puławy, który akcje zyskały odpowiednio 24 i 20%. By uświadomić sobie skalę dominacji sektora spożywczego, wspomnę tylko, iż kolejna najlepsza branża spożywcza zyskała 2,3%.

Jeśli chodzi o zachowanie największych spółek, to WIG-20 odnotował 0,8% wzrost, a do tego w głównej mierze przyczyniła się postawa spółek surowcowych, ze szczególnym wskazaniem na papiery KGHM-u, które odnotowały wzrost do nowego maksimum. Do tego przyczyniła się w głównej mierze korzystna rekomendacja jednego z biur maklerskich. Kurs akcji Kombinatu zyskał prawie 8% w skali tygodnia. Silne były również akcje spółek paliwowych, spośród których wyróżniłbym walory Lotosu, które również poprawiły swoje wcześniejsze maksimum, a w relacji do poprzedniego piątku zyskały blisko 8%. Na drugim biegunie znalazły się akcje TP SA, które straciły prawie 6,5%, w korespondencji z kolejnym pozwem ze strony DPTG, który domaga się od spółki 1,2 mld zł. Przedstawiciele TP SA uznali to za bezzasadną eskalację żądań i zapewnili, iż te postępowania nie będą miały wpływu na politykę dywidendową, lecz inwestorzy woleli pozbywać się papierów spółki. Ponadto pod presją podażową znalazło się część akcji instytucji finansowych, spośród
których najbardziej zawodzi PZU, które sukcesywnie oddaje cały letni wzrost. Największą niespodzianką w tym sektorze, przynajmniej dla mnie, był ponad 6% spadek akcji ING Banku Śląskiego. W serwisach informacyjnych nie ma jakichkolwiek informacji, które uzasadniałby zachowanie akcji spółki, a do tej pory raczej te akcje imponowały siłą i sporą odpornością na spadki. W ujęciu sektorowym słabo zachowywały się również akcje spółek medialnych, do czego przyczyniły się walory Cyfrowego Polsatu i Agory, które oddały po 6%.

Na szerokim rynku pozytywnie oprócz spółek chemicznych zachowywały się walory Eurocashu, Stalproduktu, Redana. Jak widać, miniony tydzień nie był jednoznaczny w ocenie, bowiem poza obszarami, gdzie można było doszukiwać się znamion euforii, wiele spółek traciło również na wartości i nie były to wcale walory spekulacyjne. W nadchodzącym tygodniu rynki finansowe będą czekały na decyzje RPP, w kwestii ewentualnej zmiany (podwyżki oficjalnych stóp procentowych).

[ Zobacz pełną analizę

]( http://i.wp.pl/a/f/pdf/26077/110114_biul_tyg_pl.pdf )
Tomasz Jerzyk
DM BZ WBK

d3vol8q

| Dane prezentowane w niniejszym raporcie zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez DM BZ WBK S.A. za wiarygodne, jednakże DM BZ WBK S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i pełności. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autora i nie powinny być inaczej interpretowane. Dom Maklerski BZ WBK S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na postawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody DM BZ WBK S.A. jest zabronione. |
| --- |

d3vol8q
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3vol8q