Komentarz tygodniowy

Miniony tydzień zakończył się wzrostem indeksów, lecz skala ruchu nie była znaczna.

05.02.2011 10:08

Tydzień rozpoczął się od pogłębienia spadku, co można powiązać z obawami inwestorów związanymi z sytuacją w Egipcie. Niższe poziomy zostały wykorzystane do kupna akcji i na kolejnych sesjach indeksy zwyżkowały, mimo iż sytuacja w Afryce Północnej uległa pogorszeniu. Jedynie mieszane dane z amerykańskiego rynku pracy skłoniły inwestorów do realizacji zysków w piątek po południu. Myślę, że motywem do zakupów stała się poprawa klimatu na głównych światowych parkietach. Dodatkowo, wzrost napędzały rosnące ceny surowców, ze szczególnym uwzględnieniem ceny ropy i miedzi.

Największy wzrost odnotował indeks średnich spółek mWIG40, który w trakcie tygodnia wyznaczył nowe średnioterminowe maksimum. Tego nie udało się powielić głównym indeksom, którym trochę zabrakło do rekordowych poziomów.

Generalnie na rynku wyczuwało chęć do gry bardziej spekulacyjnej, czego przykładem mogły być akcje Petrolinvestu oraz KOV-u. Obie spółki podały do publicznej wiadomości informacji wynikach swoich poszukiwań. Petrolinvest liczy na odkrycie dużego złoża w Kazachstanie, co uruchomiło sporą falę spekulacyjnych zakupów, gdzie kurs poszybował z rejonu 5 zł do 13 w zaledwie 2 sesje, aczkolwiek kolejne sesje przyniosły realizację zysków na walorach spółki. Bez wątpienia inwestorzy będą oczekiwali na kolejne doniesienia na ten temat i jeśli te oczekiwania się rzeczywiście potwierdzą, to być może trend na tych walorach ulegnie odwróceniu. KOV również dostarczył informacji o wynikach swoich odwiertów i te komunikaty przypadły do gustu inwestorom. Kurs akcji zdołał odrobić większość strata z ostatnich miesięcy i zbliżył do dotychczasowego maksimum spółki na 2,40. Wyższe poziomy jednak skłoniły inwestorów do sprzedaży posiadanych walorów. W przekroju tygodnia Petrolinvest zyskał 39, natomiast KOV 22%.

W ujęciu sektorowym najlepiej spisywały się akcje spółek chemicznych, do czego w największym stopniu przyczyniły się walory Synthosu.

W gronie spółek o największej kapitalizacji najlepiej spisywały się akcje PGNiG, TP SA oraz KGHM-u. Na drugim biegunie znalazły się akcje Cyfrowego Polsatu, co prawdopodobnie było pochodną informacji, iż te walory wypadną z prestiżowego indeksu WIG-20 w marcu. Walory te straciły w przekroju tygodnia ponad 3%.

Miniony tydzień nie wniósł istotnych zmian w ocenie perspektyw na przyszłość. Indeksy znajdują się w trendach wzrostowych i przebywają w polu rażenia swoich maksimów. W najbliższych tygodniach największe znaczenie dla decyzji podejmowanych przez inwestorów będą miały wyniki finansowe spółek. Już w minionym tygodniu wyniki tradycyjnie pierwszy zaprezentował Bank Millennium, a okazały się one lepsze od oczekiwań, a rynek nagrodził spółkę 7% zwyżką w przekroju tygodnia. Pozostaje mieć nadzieję, iż kolejne wyniki będą równie zaskakujące, a reakcja rynku równie przychylna.

[ Zobacz pełną analizę

]( http://i.wp.pl/a/f/pdf/26211/110204_biul_tyg_pl.pdf )
Tomasz Jerzyk
DM BZ WBK

| Dane prezentowane w niniejszym raporcie zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez DM BZ WBK S.A. za wiarygodne, jednakże DM BZ WBK S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i pełności. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autora i nie powinny być inaczej interpretowane. Dom Maklerski BZ WBK S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na postawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody DM BZ WBK S.A. jest zabronione. |
| --- |

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)