Trwa ładowanie...
ke
19-03-2013 14:40

Komisarz UE: pracujemy nad rozwiązaniem ws. środków na drogi w Polsce

Komisarz UE ds. polityki regionalnej Johannes Hahn poinformował we wtorek w Brukseli, że ciągle trwają intensywne prace nad rozwiązaniem sprawy zamrożonych funduszy dla Polski na budowę dróg.

Komisarz UE: pracujemy nad rozwiązaniem ws. środków na drogi w PolsceŹródło: wp.pl / Sebastian Ogórek, fot: wp.pl / Sebastian Ogórek
d1tf5bs

- Zapewniam, że moi współpracownicy pracują intensywnie nad tym, by na podstawie przekazanych nam informacji możliwie szybko załatwić tę sprawę - powiedział Hanh, odpowiadając na pytania polskich eurodeputowanych w trakcie spotkania z komisją rozwoju regionalnego Parlamentu Europejskiego.

Pod koniec zeszłego roku Komisja Europejska wstrzymała refundację 3,5 mld zł na inwestycje realizowane przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) w ramach programów Infrastruktura i Środowisko oraz Rozwój Polski Wschodniej. Według Komisji przy współfinansowanych z funduszy unijnych inwestycjach drogowych mogło dochodzić do nieprawidłowości, polegających na zmowie przetargowej wykonawców. Komisja zapowiedziała też, że do czasu ich wyjaśnienia nie będą refundowane także dalsze polskie wnioski o płatność. Pozostałe środki UE na projekty zakontraktowane przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad to ok. 4 mld euro.

Początkowo zapowiadano, że na przełomie lutego i marca KE może zdecydować, czy odblokuje środki. Pod koniec lutego rzeczniczka komisarza Shirin Wheeler nie wykluczyła, że decyzja w tej sprawie zapadnie w połowie marca.

d1tf5bs

Hahn wskazał we wtorek, że w ciągu minionych dwóch lat KE ponad 190 razy wstrzymywała wypłaty funduszy na projekty w całej Unii Europejskiej.

- Nie dotknęło to może czterech krajów - powiedział. - Musimy postępować w ten sposób, gdy tylko pojawią się najdrobniejsze wskazówki, iż mogło dojść do nieprawidłowości - tłumaczył. - Spośród tych 190 przypadków wstrzymania (refundacji) tylko w dwóch lub trzech przypadkach musieliśmy przejść do następnego etapu procedury, czyli zawieszenia wypłat. Oznacza to, że zazwyczaj udaje się rozwiązać problemy - dodał Hahn.

Wskazał, że w przypadku Polski, która ma około 20-procentowy udział w funduszach spójności, decyzje o wstrzymaniu wypłat dotyczą od 1 do 2 proc. środków. - A zatem polskie struktury kontrolne funkcjonują - ocenił Hahn.

d1tf5bs
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1tf5bs