Trwa ładowanie...
d2zcngl
euro
15-12-2010 11:32

Komunikat Rezerwy Federalnej umocnił dolara

Rezerwa Federalna utrzymała stopy procentowe na dotychczasowym poziomie. Plan skupu obligacji warty 600 mld USD również został podtrzymany. Taki scenariusz był zgodny z oczekiwaniami rynkowymi, jednak przyczynił się do odrobienia przez dolara części strat z ostatnich dwóch sesji.

d2zcngl
d2zcngl

Rezerwa Federalna utrzymała stopy procentowe na dotychczasowym poziomie. Plan skupu obligacji warty 600 mld USD również został podtrzymany. Taki scenariusz był zgodny z oczekiwaniami rynkowymi, jednak przyczynił się do odrobienia przez dolara części strat z ostatnich dwóch sesji.

Jak głosi komunikat Fedu, będzie on jeszcze przez dłuższy czas utrzymywał luźną politykę monetarną, gdyż pomimo obserwowanego cały czas ożywienia gospodarczego, jest ono zbyt słabe, aby sprowadzić stopę bezrobocia do poziomów sprzed kryzysu. Wysokie bezrobocie ogranicza z kolei wydatki gospodarstw domowych. Tempo wzrostu wydatków inwestycyjnych przedsiębiorstw również zaczyna słabnąć , a w niektórych sektorach jest nawet ujemne. Pracodawcy wykazują dużą niechęć do tworzenia nowych etatów i zatrudniania pracowników. Komunikat jak widać został przedstawiony w wysoce sceptycznym tonie. Co warte podkreślenia, jeszcze bardziej sceptycznym niż miesiąc temu. Oznacza to, że luźna polityka monetarna zostanie utrzymana jeszcze przez długi czas. Zresztą w komunikacie padło również jedno zdanie, jasno to stwierdzające.

Rezerwa Federalna jednak swoje, a rynek swoje. Po wczorajszym komunikacie rynkowe stopy procentowe kolejny raz wzrosły, sugerując, że oczekiwania rynku co podwyżki stóp procentowych są mimo wszystko coraz wyższe. Rynek zdaje się nie wierzyć jedenastu członkom rady FOMC, przeczuwając, że wbrew im zapewnieniom, inflacja wkrótce wystrzeli w górę i zmusi Fed do działania. Rynek utożsamia się z tym jednym członkiem, Thomasem Hoenigem, który był przeciwko aktualnej polityce monetarnej.

Powodem umocnienia dolara po wczorajszym komunikacie był także fakt, że w komunikacie nie było żadnej wzmianki o kolejnym ewentualnym pakiecie stymulacyjnym typu Quantitative Easing. Po listopadowym posiedzeniu pojawiły się bowiem głosy, że Fed może go wdrożyć po wygaśnięciu obecnego i przynajmniej cześć inwestorów zdyskontowała między czasie taki rozwój wydarzeń.

d2zcngl

EURUSD
Kurs dotarł w dniu wczorajszym wyżej niż wynikało to z oporu technicznego znajdującego się na wysokości 1.3448. Zaobserwowane poziomy w okolicach 1.35 mogłyby świadczyć o istotnym przełamaniu tego oporu i wygenerowaniu sygnału do dalszych wzrostów. Tak się jednak nie stało, gdyż decydujące okazały się fundamenty. Zarówno inflacja PPI jak i sprzedaż detaliczna były lepsze od oczekiwań i sprzyjały dolarowi. Na dzisiaj przewidujemy zapoczątkowane wczoraj po południu spadki z celem 1.3190. Takiemu scenariuszowi będzie sprzyjać ewentualny wyższy od prognoz odczyt inflacji CPI w USA - kluczowej figury w dniu dzisiejszym.

EURPLN
Złoty stara się powrócić do czteromiesięcznego kanału spadkowego, na razie jednak z marnym skutkiem. Krótkookresowe fundamenty temu nie sprzyjają. Wczorajszy odczyt inflacji za listopad okazał się niższy od oczekiwań. Wśród członków Rady Polityki Pienieżnej jest coraz mniej jastrzębi i jeśli stopy zostałyby podniesione na najbliższym posiedzeniu (odbędzie się ono w następną środę), byłoby to naprawdę dużym zaskoczeniem dla rynku. A RPP zapewne doskonale zdaje sobie sprawę, że nieprzewidywalność posunięć nie jest dla niej pozytywną cechą i nie będzie chciała psuć swojego wizerunku. W obliczu braku podwyżki, szanse na powrót do wspomnianego kanału są małe. Przewidujemy jedynie nieudane testowanie jego górnego ograniczenia.

GBPUSD
W analizie ostatnich ruchów na parze GBPUSD technikę należy odłożyć na bok. Przebicie linii ponadmiesięcznego trendu spadkowego wygenerowało bardzo słaby sygnał wzrostowy, a wybicie dołem z grudniowego kanału wzrostowego też nie przyniosło na razie silniejszych spadków. W prognozowaniu przyszłych ruchów cenowych sugerujemy skupić się na figurach makro i pozostałych fundamentach. Aktualny ruch spadkowy (zapoczątkowany o 10:30) jest przykładem silnej reakcji na opublikowane dane. Stopa bezrobocia w listopadzie wzrosła bowiem w Wielkiej Brytanii do 7.9%.

USDJPY
Umocnienie dolara po wczorajszym komunikacie Fed najsilniej odbiło się na parze USDJPY i sięgnęło 0.6% (na EURUSD wyniosło 0.35%). Kurs zmierza teraz zdecydowanym ruchem do poziomu 84.40. Ten opór będzie jednak sforsować bardzo ciężko. Kurs odbijał się od niego juz kilkakrotnie w okresie ostatnich dwóch tygodni i wyżej nie znajdował się od blisko trzech miesięcy. "Antywskaźnik" w postaci ilości długich pozycji na tej parze walutowej ostatnio nieznacznie spadł, jednak wciąż pozostaje na bardzo wysokim poziomie (74% wszystkich pozycji) i również sygnalizuje, że po dotarciu do 84.40 spadki są dużo bardziej prawdopodobne.

Kamil Rozszczypała

d2zcngl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2zcngl

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj