Trwa ładowanie...
d22293d

Koncern BP zainteresowany przedłużeniem gazociągu Nord Stream

Brytyjski koncern BP prowadzi wstępne rozmowy z rosyjskim Gazpromem w sprawie ewentualnego przedłużenia gazociągu Nord Stream do Wielkiej Brytanii - poinformował The Wall Street Journal, powołując się na rzecznika prasowego brytyjskiego koncernu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Koncern BP zainteresowany przedłużeniem gazociągu Nord Stream
(Jupiterimages)
d22293d

Rozmowy pomiędzy obu spółkami na ten temat prowadzone były już wcześniej w tym roku. Na przeszkodzie stanęły jednak niewyjaśnione zobowiązania koncernu BP w ramach rosyjskiego joint-venture TNK-BP. O rozmowach prowadzonych na ten temat mówił w czerwcu prezes Gazpromu Aleksiej Miller.

- Prowadziliśmy pewne rozmowy na temat rynkowych i technicznych aspektów takiego projektu, ale to bardzo wstępny etap - powiedział rzecznik prasowy BP. Na razie nie ma mowy o ewentualnych wolumenach dostarczanego do Wielkiej Brytanii gazu, ale nieoficjalnie podaje się rok 2016 jako możliwy termin uruchomienia dostaw.

Dla Wielkiej Brytanii rosyjski gaz mógłby stanowić rozwiązanie problemu malejącego wydobycia ze złóż na Morzu Północnym. Według najnowszych szacunków Departamentu ds. Energii i Zmian Klimatu, do roku 2017 ilość wydobywanego z brytyjskich złóż gazu ma spaść do 36,8 mld m sześc. W 2011 roku wydobycie gazu wyniosło 42,9 mld m sześc. Co więcej brytyjski rząd zamierza wesprzeć rozwój energetyki opartej na gazie, co wymagać będzie dodatkowych wolumenów paliwa.

d22293d

Podziel się opinią

Share
d22293d
d22293d