Konferencja KIG i ZBP: kryzys to wyzwania i szanse dla firm

Kryzys gospodarczy może być zagrożeniem dla firm, ale i szansą - mówili w środę uczestnicy konferencji "Polscy przedsiębiorcy w 2013 r. Czas próby dla zielonej wyspy". Konferencję zorganizowała Krajowa Izba Gospodarcza (KIG) i Związek Banków Polskich (ZBP).

Konferencja KIG i ZBP: kryzys to wyzwania i szanse dla firm
Źródło zdjęć: © AFP

Obecny na konferencji prezes Narodowego Banku Polskiego Marek Belka przedstawił aktualne wyzwania, z którymi mierzą się banki centralne, w tym NBP. Zwrócił uwagę, że o ile kiedyś zadaniem banków centralnych było trzymanie pod kontrolą inflacji, o tyle teraz od instytucji tych wymaga się prowadzenia polityki kursowej, wspierania rozwoju gospodarczego czy utrzymania stabilności systemu finansowego. Belka wskazał, że w takim przypadku oddziaływanie stopami procentowymi już nie wystarcza, banki centralne poszukują więc nowych instrumentów.

Prof. Belka zaznaczył, że NBP jest jednym z nielicznych banków centralnych, który prowadzi konwencjonalną politykę monetarną - utrzymuje dodatnią realną stopę procentową (po uwzględnieniu inflacji). - W polityce pieniężnej staramy się wyważyć i być gdzieś pośrodku między utrzymaniem dodatniej realnej stopy procentowej (...) a z drugiej strony, żeby dysparytet stóp pomiędzy Polską a powiedzmy strefą euro nie był nadmierny - powiedział. Szef NBP zwrócił uwagę, że zbyt duży dysparytet stóp procentowych może prowadzić do bańki spekulacyjnej na polskich papierach skarbowych.

Prezes NBP stwierdził, że mimo iż bank nie dąży do konkretnego kursu złotego, to stara się, by polska waluta była stabilna. Zaznaczył, że interwencje NBP przeprowadzone w 2011 r. wypłoszyły z rynku drobnych spekulantów. - Złoty jest w miarę stabilny (...) i tego chcieliśmy. My mówimy, że nie dążymy do żadnego kursu, ale jak zauważymy, że ten kurs będzie za bardzo rósł albo za bardzo spadał, to jesteśmy (na rynku - PAP) - dodał. Belka zapewnił, że NBP jest przygotowane na ewentualne czarne scenariusze dla systemu bankowego, które - zaznaczył - są coraz mniej prawdopodobne.

Wiceminister gospodarki Grażyna Henclewska podkreśliła, że kluczowy dla polskiej gospodarki będzie rozwój sytuacji zewnętrznej. - Najważniejszy czynnik, to niepewność w strefie euro - powiedziała. Zwróciła uwagę, że nie bez znaczenia dla gospodarki światowej, w tym polskiej, będzie też rozwój sytuacji w Stanach Zjednoczonych.

Wiceminister zwróciła uwagę, że zacieśnienie konsolidacji fiskalnej wpłynie na ograniczenie inwestycji publicznych i wzrost gospodarczy. - Brakuje sygnałów, że potencjał konsumpcyjny i inwestycyjny zostanie odbudowany - podkreśliła. Według Henclewskiej w tym roku największy wpływ na wzrostu polskiego PKB będzie mieć eksport. Resort gospodarki uważa, że tempo wzrostu gospodarczego Polski zacznie rosnąć w drugiej połowie 2013 r.

Członek Rady Gospodarczej przy premierze prof. Witold Orłowski powiedział, że najbliższe lata nie będą spokojne dla gospodarki światowej ani europejskiej czy polskiej. - Kryzys trwa pięć lat i nic nie wskazuje, aby przez następne pięć lat miał się skończyć - powiedział ekonomista. Dodał, że przez kryzys należy rozumieć "stan niepewności", "fundamentalne załamanie zaufania".

Zdaniem Orłowskiego powoli w Europie będzie jednak następowała stabilizacja, choć nie jest to przesądzone. - Chyba kryzys nie będzie się pogłębiał, choć błyskotliwych perspektyw Europa przed sobą nie ma - uważa profesor.

Szef Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz zwrócił uwagę, że mimo problemów gospodarczych, które ujawniły się w ostatnich latach polska gospodarka odnotowywała wzrost PKB. - Kolejne miesiące i kwartały mogą być trudniejsze, ale to nie znaczy, że bardzo złe - ocenił Pietraszkiewicz. Dodał, że kryzys jest czasem zagrożeń, wyzwań i szans. - Zagrożeniom trzeba umieć się przeciwstawić, wyzwaniom trzeba sprostać, a szanse trzeba wykorzystać - mówił szef ZBP.

Jego zdaniem jednym z najważniejszych zadań jest zwiększenie konkurencyjności polskiej gospodarki i naszej obecności na rynkach międzynarodowych, do czego mogłaby się przyczynić większa promocja polskiego eksportu. Pietraszkiewicz zaapelował też, aby znieść podatek Belki dla lokat bankowych zakładanych na dłużej niż dwa lata.

Zdaniem posła Adama Szejnfelda (PO) polskie przedsiębiorstwa, które kryzys odczuły mniej dotkliwie niż firmy np. ze strefy euro powinny to wykorzystać do zwiększenia ekspansji na rynki, które mają większy potencjał od Europy. Wskazał na Azję i Amerykę Łacińską.

Sekretarz Generalny KIG Marek Kłoczko przedstawił wyniki tegorocznego badania Eurochambres (Stowarzyszenia Europejskich Izb Przemysłowo-Handlowych) dotyczącego klimatu biznesowego w Polsce i Europie w b.r. Wzięło w nim udział 53 tys. respondentów z 26 krajów UE. Wynika z niego, że firmy częściej spodziewają się, iż 2013 r. będzie dla nich gorszy niż rok 2012. Polskie firmy są znacznie bardziej optymistyczne niż średnia w UE jeśli chodzi o oczekiwania dotyczące wyników finansowych w tym roku. Gorzej jest w przypadku tzw. zaufania biznesowego, czyli perspektyw dla prowadzenia biznesu w 2013 r. - tutaj Polska znalazła się wśród piątki krajów o najgłębszym poziomie pesymizmu.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)