Koniec ery nadgodzin

Dwa lata temu polscy pracownicy pracowali przeciętnie niecałe 40 godzin tygodniowo, o około jedną godzinę i 10 minut krócej niż w 2004 roku. Średni czas pracy w pozostałych krajach Unii był znacznie niższy niż w Polsce i wyniósł niecałe 37 godzin.

Koniec ery nadgodzin
Źródło zdjęć: © © Sergey Nivens - Fotolia.com

W ostatnich latach można zauważyć spadek popularności pracy w nadgodzinach. Powszechne przekonanie o wyższości pracy w dawno straciło na znaczeniu i jest coraz rzadziej spotykane zarówno wśród pracowników, jak i pracodawców.

Co ciekawe redukcję nadgodzin można zauważyć prawie we wszystkich grupach pracowników, niezależnie od płci, wykonywanego zawodu, charakteru pracy czy statusu zatrudnienia. Zaobserwowane zjawisko niesie za sobą wiele korzyści zarówno dla zatrudnionych jak i pracodawców. Do najważniejszych z nich należą: lepsza organizacja czasu pracy, zwiększona efektywność, motywacja oraz zachowanie równowagi między życiem prywatnym i zawodowym.

Przypominamy, że czas pracy, zgodnie z polskim prawem, nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w pięciodniowym tygodniu pracy w umówionym między pracownikiem i pracodawcą okresie rozliczeniowym. Okres rozliczeniowy nie może przekraczać czterech miesięcy. Oczywiście może być krótszy. Takie zasady pozwalają ustalić liczbę godzin do przepracowania przez pracownika w danym okresie rozliczeniowym.

Praca ponadwymiarowa nie powinna być zlecana w celu wykonywania normalnych, codziennych zadań mieszczących się w zakresie obowiązków danego pracownika, tylko dlatego, że pracodawca dysponuje zbyt małą ilością kadry, niewystarczającą do wielkości zleceń pracodawcy. Natomiast jeśli już pracujemy po godzinach, musimy wiedzieć, czego wymagać od pracodawcy.

- Pracodawca może rekompensować pracownikowi pracę w godzinach nadliczbowych w dwojaki sposób. Po pierwsze, poprzez wypłatę, oprócz normalnego wynagrodzenia, dodatku w wysokości 100 proc. albo 50 proc. wynagrodzenia, w zależności od tego, kiedy praca w nadgodzinach była świadczona. Po drugie, poprzez udzielenie pracownikowi czasu wolnego od pracy (oczywiście niezależnie od wypłacenia normalnego wynagrodzenia) - powiedział w rozmowie z serwisem Praca.wp.pl, adwokat Łukasz Berg prowadzący Kancelarię Adwokacką w Gdańsku.

ml,JK,WP.PL

[

Obraz

]( http://www.wynagrodzenia.pl/obw.php/p.76 )

Źródło artykułu:rynekpracy.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (54)