Koniec monopolu państwa na hazard
Francja otworzyła swoje rynki gier hazardowych przed inwestorami prywatnymi i zagranicznymi. W ten sposób skończył się trwający ponad sto lat monopol państwa.
Decyzję o otwarciu rynków hazardowych podjęto po wyroku Rady Konstytucyjnej, która odrzuciła skargę opozycyjnej Partii Socjalistycznej. Socjaliści zaskarżyli decyzję Zgromadzenia Narodowego, które na początku kwietnia przyjęło propozycję prawa o otwarciu rynku gier hazardowych.
Inwestorzy prywatni i zagraniczni stają się konkurencją dla państwowych przedsiębiorstw zajmujących się wyścigami konnymi, totalizatorem sportowym czy grami hazardowymi takimi jak poker. Do tej pory tego typu działalność była niezgodna z prawem francuskim. Na mocy nowych przepisów powołany zostanie Urząd Kontroli, który będzie pilnował, aby działalność firm na rynku gier hazardowych odbywała się zgodnie z zasadami konkurencji. Urząd będzie wydawał licencje oraz regulował przepisy dotyczące zakładów totalizatora sportowego.
Nowe prawo wprowadzono na miesiąc przed rozpoczęciem Finałów Mistrzostw Świata w piłce nożnej w RPA. Rynek gier hazardowych we Francji ocenia się rocznie na dwa miliardy euro.