Trwa ładowanie...
kobiety

Koniec podziału na zawody "męskie" i "kobiece"?

Budowlaniec, spawacz, operator wózka widłowego, kierowca autobusu czy ciężarówki - to zawody do niedawna zarezerwowane tylko dla mężczyzn. Dziś coraz częściej sięgają po nie przedstawicielki płci pięknej - czytamy w "Metrze".
Share
Koniec podziału na zawody "męskie" i "kobiece"?
Źródło: AFP
d2km0vp

W ciągu ostatnich trzech lat z Polski za chlebem wyjechało od 1,2 do 1,5 mln osób. Na własnej skórze odczuwają to firmy, które nie mogą znaleźć fachowców. Dlatego nawet w zawodach uważanych za typowo męskie coraz chętniej zatrudniają kobiety.

W gdyńskiej stoczni brakuje ok. 800 spawaczy i 500 monterów, bo wykwalifikowani pracownicy wyjechali za granicę. Władze stoczni wpadły na pomysł, by zatrudnić kobiety.

_ U nas do tej pory tylko jedna pani pracowała jako spawacz. Tymczasem w fińskich stoczniach ponad 20% takich stanowisk zajmują właśnie kobiety _ - wyjaśnia w rozmowie z dziennikiem rzecznik stoczni w Gdyni Janusz Wikowski. _ Panie oczywiście będą kierowane do lżejszych prac niż mężczyźni, a zarobki będą miały takie same _- podkreśla. W tym tygodniu taki kurs rozpocznie dziesięć kobiet.

d2km0vp

Miejskie Zakłady Autobusowe w Warszawie od kilku tygodni prowadzą kampanię pod hasłem: "Kobieta jest stworzona do kierowania autobusem". Zgłosiły się cztery panie. Właśnie rozpoczęły szkolenie na prawo jazdy kategorii D. _ To moim zdaniem wynik całkiem imponujący. Tu przecież mamy do czynienia z przełamywaniem stereotypów, co najczęściej trwa latami _- uważa Dorota Głowicka z MZA.(PAP)

Więcej: Metro - Aaaa zatrudnię panie

d2km0vp

Podziel się opinią

Share
d2km0vp
d2km0vp