Trwa ładowanie...
d2nism6

Koniec ze sprzecznymi interpretacjami podatkowymi

Wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak chce, by obywatele i przedsiębiorcy mogli występować do ministra finansów o zmianę indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych - poinformował w środę resort gospodarki.

d2nism6
d2nism6

Propozycja jest częścią założeń do projektu ustawy o redukcji obowiązków informacyjnych oraz o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców, autorstwa resortu gospodarki. Ministerstwo poinformowało, że trwają analizy uwag zgłoszonych do projektu założeń w ramach uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych.

Jak wyjaśnia w komunikacie resort, obowiązujące regulacje podatkowe są niejednoznaczne i w związku z tym mogą być różnie interpretowane. Izby skarbowe z różnych miast na podobne pytania podatników udzielają czasami sprzecznych odpowiedzi. "Dzięki propozycji Ministerstwa Gospodarki zmniejszy się w obrocie prawnym liczba sprzecznych interpretacji podatkowych, a obywatele i przedsiębiorcy będą mieli pewność, że nie naruszają żadnych przepisów" - uważa resort.

Ponadto resort gospodarki chce - jak wyjaśnił cytowany w komunikacie Waldemar Pawlak - by "wnioski o dokonanie interpretacji ogólnej przepisów prawa podatkowego mogły składać organizacje pracodawców i związki zawodowe". Wniosek powinien uzasadniać konieczność dokonania interpretacji ogólnej oraz przedstawiać stan faktyczny i prawny. - Jego rozpatrzenie nie powinno przekraczać 30 dni - uważa szef resortu gospodarki.

Ministerstwo tłumaczy, że dzięki temu rozwiązaniu jedna interpretacja podatkowa dotyczyłaby np. całej branży. Ponadto firmy mogłyby uzyskiwać interpelacje bez konieczności przekazywania swoich danych administracji podatkowej.

d2nism6

Ustawa o redukcji obowiązków informacyjnych oraz o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców zgodnie z zapowiedziami resortu ma poszerzyć sferę wolności obywatelskiej i gospodarczej. Ministerstwo wylicza, że redukcja 50 obowiązków informacyjnych może przynieść przedsiębiorcom oszczędności rzędu 3,14 mld zł rocznie.

MG zamierza także wprowadzić 28 rozwiązań znoszących istniejące bariery w systemie prawa gospodarczego. Projekt dostosowuje również przepisy do rozwoju nowoczesnych technologii i metod komunikacji w relacjach biznesowych.

d2nism6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2nism6