Trwa ładowanie...
drksnyc

Koniunktura w przetwórstwie przem. w VIII nieco lepsza niż w VII - GUS

20.08. Warszawa (PAP) - Ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym jest w sierpniu oceniany pozytywnie, nieco lepiej niż w lipcu i znacznie lepiej niż w analogicznym...

drksnyc
drksnyc

20.08. Warszawa (PAP) - Ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym jest w sierpniu oceniany pozytywnie, nieco lepiej niż w lipcu i znacznie lepiej niż w analogicznym miesiącu ubiegłego roku - podał w piątek GUS. W sierpniu ogólny klimat koniunktury wynosi plus 8, wobec plus 6 przed miesiącem.

"Na takie opinie wpłynęły nieco bardziej korzystne prognozy portfela zamówień i produkcji, przy nieco ostrożniejszych, ale nadal pozytywnych odpowiednich ocenach bieżących. Utrzymują się również pozytywne przewidywania dotyczące zdolności do terminowego regulowania zobowiązań finansowych, natomiast nieznacznie zwiększają się bieżące trudności w tym zakresie" - wynika z opublikowanego w piątek raportu.

Jak podaje GUS, w sierpniu ogólny klimat koniunktury wynosi plus 8 (przed miesiącem plus 6).

"Poprawę sygnalizuje 22 proc. badanych przedsiębiorstw (w lipcu 21 proc.), natomiast pogorszenie - 14 proc. (w lipcu 15 proc.). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie" - napisano.

drksnyc

Z badania wynika, że oceny bieżącego portfela zamówień są nieco mniej optymistyczne od zgłaszanych w lipcu, zarówno jeśli chodzi o krajowy jak i zagraniczny portfel zamówień.

"Bieżąca produkcja jest zwiększana w nieco mniejszym stopniu niż przed miesiącem. Pozytywne prognozy w zakresie portfela zamówień i produkcji są nieco bardziej optymistyczne niż w lipcu" - napisano.

W przedsiębiorstwach zmniejszył się stan zapasów wyrobów gotowych do poziomu nieznacznie przekraczającego zapotrzebowanie.

Według GSU wraz z utrzymywaniem się nadmiernego poziomu należności, przedsiębiorcy sygnalizują nieco większe niż w lipcu trudności w regulowaniu bieżących zobowiązań finansowych.

"Prognozy w tym zakresie, podobnie jak przed miesiącem, są optymistyczne" - napisano.

W najbliższych miesiącach skala redukcji zatrudnienia może być nieco większa niż przewidywano w lipcu.

Ceny wyrobów przemysłowych mogą nadal rosnąć w tempie zbliżonym do prognozowanego w ubiegłym miesiącu.(PAP)

jba/ ana/

drksnyc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
drksnyc