Korekta w pełni
Dzisiejszy dzień rozpoczął się reakcją rynku na spadek giełd azjatyckich, gdzie indeksy głównych rynków zakończyły dzień spadkami rzędu 2-3%. Nasz parkiet rozpoczął kontynuacją spadków z dwóch ostatnich dni notowań. Podobne nastroje utrzymywały się na większości giełd europejskich, więc nasza postawa nie dziwiła.
20.08.2013 17:55
Nie pomogły znacznie naszemu rynkowi publikowane przez GUS o godzinie 14 nieco lepsze dane o produkcji przemysłowej. Po otwarciu giełd za oceanem sytuacja się pogorszyła i znaleźliśmy się na nowych minimach sesji poniżej 2400 pkt na WIG-u 20. Ostatecznie główne indeksy WIG i WIG20 zakończyły dzień odpowiednio -1,23% i -1,37% przy obrocie ok. 750 mln zł. Statystyka spółek rosnących i malejących wskazuje na wyraźną dominację podaży, bowiem jedynie 111 spółek wzrosło, 224 spadło, a 76 nie zmieniło swej wartości od wczoraj.
W gronie spółek z WIG-u 20 pozytywnie zachowały się jedynie akcje spółek wydobywczych JSW (+0,71%) i Bogdanki (+0,54%) i Kernela (-0,65%), któremu skutecznie udało się obronić czerwcowy dołek.
Liderem spadków w tym segmencie było GTC (-3,25%), które podało fatalne w porównaniu do oczekiwań wyniki za II kwartał. Oczekiwano straty 6,3 mln euro, a spółka wykazała 42,3 mln euro, spowodowało to kolejny dzień wyprzedaży akcji spółki. Większe spadki mogliśmy obserwować również w przypadku BRE ( 2,92%), PGE (-2,73%), PKN Orlen (-2,67%), Eurocashu (-2,50%) i Taurona (-2,17%).
Indeksy mniejszych i średnich spółek sWIG80 i mWIG40 zachowały się podobnie, notując spadki odpowiednio -1,29% i -0,36%.
W tym segmencie kolejny dzień wzrostowy (choć już nie w wymiarze 15%, jak to było wczoraj) zaliczyły akcje Hawe (+2,07%). Okazało się, że oprócz wysokiej wyceny na 5,60 zł wydanej wczoraj przez jednego z zagranicznych brokerów kolejną informacją jest powołanie do rady nadzorczej spółki byłej prezes PGNiG pani Grażyny Piotrowskiej-Oliwy. To nazwisko raczej dobrze kojarzące się na rynku kapitałowym.
Wyróżnić należy akcje Ferrrum, które wzrosły o 16%, Arctic Paper (+10,95%), ABC Daty (+8,48%).
Spółka Gant (-0,74%) poinformowała, że nie dokonała wykupu obligacji, lecz nie spowodowało to większych zmian w notowaniach jej akcji.
Do niezadowolonych z przebiegu sesji można zaliczyć akcjonariuszy Groclinu (-9,06%), Petrolinvestu ( 10,53%), który zaliczył nowe historyczne minima.
Ostatnie kilka dni stoi pod znakiem korekty ostatniej fali wzrostowej, która zaprowadziła większość (oprócz WIG-u 20, który nie zdołał przebić szczytu z czerwca) indeksów na nowe lokalne maksima. Dziś był to już trzeci dzień, gdy wszystkie indeksy zakończyły dzień spadkiem. Jednak obroty, na których spadek ten się odbywa, mogą świadczyć o korekcyjnym jego charakterze. Trudno prognozować na tym etapie, gdzie zaprowadzi nas trwające cofniecie. Poziom 2400 pkt na WIG-u 20, który można określić minimalnym zakresem korekty, został już osiągnięty, jednak bardziej prawdopodobne jest zejście niżej, szczególnie że premier potwierdził dziś koniec sierpnia jako termin rozstrzygnięcia zmian w OFE, które raczej nie będą przekładały się na wzrosty.
Najbliższe dni dadzą nam odpowiedź na pytanie o rzeczywistą kondycję naszego rynku, tym bardziej że nastroje na rynkach światowych ostatnio również nie są najlepsze.
Jacek Siera
makler DM BZ WBK S.A.