Trwa ładowanie...
co2
12-11-2013 13:40

Korolec: gaz z łupków może wspierać ograniczanie emisji CO2

Wydobycie gazu z łupków może wspierać ograniczanie emisji gazów cieplarnianych - powiedział podczas konferencji minister środowiska Marcin Korolec. Jego zdaniem dowodem na to jest rewolucja gazu łupkowego w USA.

Korolec: gaz z łupków może wspierać ograniczanie emisji CO2Źródło: Thinkstockphotos
d3gst9k
d3gst9k

- Gaz ziemny z łupków może pomóc ograniczyć emisje gazów cieplarnianych, jak pokazuje przykład amerykański. Jest to konkretne narzędzie w okresie przejściowym, przynoszące korzyści dla klimatu - powiedział Korolec we wtorek na konferencji "Shale Gas as a Bridge Energy Carrier - from Fossil Fuels to Green Energy", zorganizowanej w ramach szczytu klimatycznego COP19 w Warszawie. Dodał, że zgodnie z danymi amerykańskiej administracji ds. energii, emisje (gazów cieplarnianych) w 2012 roku były najniższe w USA od 1994 roku. Było to głównie spowodowane rozwojem złóż łupkowych.

Zdaniem ministra Europa, która stoi w obliczu wyzwań bilansu energetycznego, potrzebuje takiego przejściowego nośnika energii, jakim jest gaz.

Uczestnicy konferencji odnieśli się do postępów w poszukiwaniach gazu niekonwencjonalnego w Polsce. Szef departamentu gazu, węgla i energetyki Międzynarodowej Agencji Energetycznej Laszlo Varro podkreślił, że tempo poszukiwań gazu łupkowego w Polsce jest relatywnie wolne.

d3gst9k

- Polska jest ważnym krajem w perspektywie europejskiej jeśli chodzi o gaz łupkowy. Jednak dotychczasowe wiercenia w poszukiwaniu gazu łupkowego w Polsce to ok. trzy dni robocze wierceń w USA - powiedział. W Polsce wykonano dotąd ok. 50 odwiertów poszukiwawczych, w USA tymczasem tysiące wierceń wydobywczych.

Varro uważa, że możliwość eksportu gazu łupkowego z USA do Europy może odmienić europejski rynek. - Wszystko będzie zależało od Gazpromu. Jeśli pojawi się możliwość eksportu gazu skroplonego do Europy, Rosjanie nie będą mogli utrzymywać cen surowca powyżej pewnego poziomu. Jeśli ceny będą powyżej tego poziomu, na europejski rynek trafi amerykański gaz - powiedział ekspert.

Również Michael Schuetz z dyrekcji generalnej ds. energii Komisji Europejskiej mówił na konferencji o szansach związanych z wydobyciem gazu łupkowego. - Mówiąc o łupkach myślimy o bezpieczeństwie energetycznym, co nie oznacza, że odchodzimy od naszych celów związanych z dekarbonizacją. (...) Nie mamy jednak zbyt dużo projektów poszukiwawczych - ok. 50 odwiertów w Polsce, cztery odwierty w Wielkiej Brytanii. Jest to skala, która nie pozwala odpowiedzieć na pytanie, na ile jest to ekonomicznie wydobywalny surowiec. Powinniśmy ustalić ten potencjał i jeśli jest to ekonomiczne, prowadzić wydobycie - podkreślił.

Prezes EuroGeoSurveys i dyrektor zarządzający holenderskiej służby geologicznej Mart J. van Bracht uważa, że na przeszkodzie w szybkim rozpoczęciu wydobycia może jednak stanąć fakt, że złoża w Europie należą do państwa, w przeciwieństwie do USA, gdzie są prywatną własnością. Europa będzie musiała też zmierzyć się z innymi warunkami geologicznymi i gorzej rozwiniętym sektorem wiertniczym.

d3gst9k

Gaz z łupków wydobywa się metodą szczelinowania hydraulicznego. Polega ona na wpompowywaniu pod ziemię mieszanki wody, piasku i chemikaliów, która powoduje pęknięcia w skałach, dzięki czemu gaz wydobywa się na powierzchnię ziemi.

W ostatnich latach Ministerstwo Środowiska wydało ponad 100 koncesji na poszukiwanie gazu niekonwencjonalnego w Polsce, m.in. dla firm: Chevron, PGNiG, Lotos i Orlen Upstream. W pozyskiwaniu gazu ze złóż niekonwencjonalnych przodują Stany Zjednoczone. Amerykanie zakładają zwiększanie wydobycia, bo udokumentowane zasoby gazu z takich złóż są znacznie większe od złóż konwencjonalnych.

d3gst9k
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3gst9k