Trwa ładowanie...

Koronawirus w Polsce. Sklepy będą otwarte w najbliższą niedzielę

Niedziela 5 kwietnia będzie dniem handlowym. Oznacza to, że na tydzień przed świętami sklepy w ten dzień mogą być otwarte. Jednak wciąż obowiązywać będą wszystkie obostrzenia sanitarne związane z pandemią koronawirusa.

Koronawirus w Polsce. Sklepy będą otwarte w najbliższą niedzielęŹródło: iStock.com
d2hs30a
d2hs30a

Najbliższa niedziela 5 kwietnia będzie drugą po styczniowej niedzielą w tym roku, kiedy mimo obowiązującego od dwóch lat zakazu handlu, sklepy będą otwarte. Oznacza to, że na tydzień przed świętami będzie możliwość zrobienia zakupów w sklepach, marketach czy dyskontach.

Choć to niedziela handlowa wciąż jednak w mocy pozostają wszystkie dotychczasowe obostrzenia związane z pandemią. Przypomnijmy, że rząd wprowadził dodatkowe zasady bezpieczeństwa od początku kwietnia.

Pamiętać trzeba o ograniczeniach w przemieszczeniu się. Co to oznacza? Najprościej mówiąc, zakaz wychodzenie z domu, z nielicznymi wyjątkami. Obowiązek pozostania w domu nie dotyczy codziennych potrzeb w tym wyjść po zakupy jedzenia, czy lekarstw.

Do sklepu możemy pójść ale najlepiej w pojedynkę, a maksymalnie w towarzystwie drugiej osoby jednocześnie zachowując dystans 2 metrów.

Należy zachować również inne środki ostrożności. Zachowywać odstęp co najmniej 1,5 metra od innych klientów, nie witać się poprzez uścisk dłoni. W sklepach już zainstalowano dozowniki z płynem dezynfekującym nakazano używać rękawiczek. Bez potrzeby nie powinniśmy również dotykać innych towarów. Lekarze apelują również by osłaniać usta i nos maseczką, lub inną przesłoną.

d2hs30a

Przed kasami również należy zachować odstęp zwracając uwagę na wydzielone strefy bezpieczeństwa, a płacić zbliżeniowo i unikając gotówki.

Co z zakazem handlu w niedziele? Emilewicz odpowiada

Dodatkowym obostrzeniem jest limit osób, które mogą jednocześnie przebywać na terenie sklepu. Według obecnych restrykcji jednocześnie zakupów robić nie może więcej osób jak trzykrotność liczby zainstalowanych w sklepie kas.

Dodatkowo wprowadzono dwie godziny dla seniorów. Oznacza to, że między godziną 10 a 12 wejść do sklepu mogą jedynie seniorzy, którzy są w najwyższej grupie ryzyka.

Handel w galeriach handlowych został ograniczony już wcześniej i wciąż pozostaje w mocy. Rząd pod koniec marca doprecyzował zasady ich pracy. W rozporządzeniu wprowadzającym stan epidemii zwarto katalog branż, które mogą prowadzić działalność w galeriach handlowych.

d2hs30a

Można zatem sprzedawać: produkty spożywcze, kosmetyki (z wyjątkiem produktów przeznaczonych do perfumowania lub upiększania), artykuły toaletowe i środki czystości, leki i wyroby farmaceutyczne, artykuły remontowo-budowlane, prasę, artykuły dla zwierząt oraz paliwa.

"Dodatkowo w galeriach handlowych mogą być świadczone usługi medyczne, bankowe, ubezpieczeniowe, pocztowe, pralnicze lub gastronomiczne, ale tylko w zakresie dowozu, bez usług 'na wynos' w samej galerii" - informuje Ministerstwo Rozwoju.

d2hs30a

Mimo niedzieli handlowej zamknięte będą również markety budowlane.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

d2hs30a
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2hs30a