KOV może zainwestować do końca 2014 r. ok. 150 mln USD

17.06. Warszawa (PAP) - Kulczyk Oil Ventures szacuje, że do końca 2014 roku może zainwestować na Ukrainie, w Brunei, Tunezji i w Rumunii w sumie ok. 150 mln USD. Część...

17.06.2013 | aktual.: 17.06.2013 12:38

17.06. Warszawa (PAP) - Kulczyk Oil Ventures szacuje, że do końca 2014 roku może zainwestować na Ukrainie, w Brunei, Tunezji i w Rumunii w sumie ok. 150 mln USD. Część finansowania, ok. 60 mln USD, może dostarczyć EBOiR. Bank może też wejść do akcjonariatu spółki - poinformował dziennikarzy Jakub Korczak, wiceprezes ds. relacji inwestorskich KOV.

"Szacujemy, że do końca przyszłego roku wydamy na Ukrainie ok. 90 mln USD, w Brunei ok. 25 mln USD, w Tunezji 30 mln USD, a w Rumunii ok. 5 mln USD, co daje łączną kwotę ok. 150 mln USD" - powiedział Korczak.

KOV podpisał w kwietniu warunkową umowę zakupu spółki Winstar Resources, który posiada dwie licencje produkcyjne - w Tunezji i na Ukrainie. Wartość transakcji to 112 mln dolarów kanadyjskich. Po transakcji zmieni nazwę na Serinus Energy. Walne zgromadzenie akcjonariuszy Winstara, które ma wydać zgodę na transakcję, zaplanowano na 20 czerwca.

KOV poinformował, że część finansowania na rozwój może zapewnić EBOiR.

"EBOiR może dostarczyć nam 60 mln USD na rozwój biznesu w Tunezji. Niewykluczone jest, że bank będzie chciał wejść do akcjonariatu firmy. Na razie nie możemy jednak powiedzieć nic więcej, cały czas trwają rozmowy w tej sprawie" - powiedział Korczak.

Dodał, że 60 mln USD od EBOiR plus wkład własny ze strony KOV zapewni finansowanie projektu w Tunezji przez najbliższe 3-4 lata.

"Spodziewam się, że uda nam się powtórzyć scenariusz z Ukrainy i że w perspektywie kilku lat to aktywo, podobnie jak ukraińskie, będzie się samo finansować" - ocenia Korczak.

Jeszcze w tym roku miałby zostać wykonany odwiert w Tunezji.

Natomiast wydatki w Rumunii na razie będą na tym etapie nieporównywalnie niższe niż w Tunezji.

"Wykonamy badania sejsmiczne 3D, może pod koniec tego roku nastąpi pierwsze wiercenie" - zapowiada przedstawiciel KOV.

Niezależnie od prac na nowych koncesjach realizowany jest program inwestycyjny w Brunei i na Ukrainie.

W tym tygodniu powinno ruszyć wiercenie w Brunei. Pierwotnie odwiert planowany był na początek kwietnia, jednak z powodów technicznych prace przesunęły się. Z tego powodu opóźni się również prawdopodobnie drugie wiercenie, planowane wcześniej na sierpień.

"Potencjał Brunei jest bardzo duży. Liczymy, że prace przebiegną pomyślnie" - powiedział Korczak.

W ciągu następnych 18 miesięcy KOV planuje wykonanie w sumie 13 odwiertów wydobywczych i 9 poszukiwawczych.

W wyniku przejęcia przez KOV Winstara, dzienna produkcja nowej spółki wzrośnie o 50 proc., do 4,7 tys. baryłek ekwiwalentu ropy naftowej. Serinus Energy będzie posiadał 13 licencji w pięciu krajach, w tym dwie produkcyjne - w Tunezji i na Ukrainie.

Nowa spółka zadebiutuje na parkiecie w Toronto. Jest to możliwe jeszcze w czerwcu.

Transakcja zostanie zrealizowana w drodze połączenia. Podmiotami zaangażowanymi w transakcję są KOV i konsorcjum inwestorów z Kulczyk Investments na czele. KOV i konsorcjum zaoferują akcjonariuszom Winstar w zamian za każdą posiadaną akcję spółki Winstar 7,555 akcji KOV lub 2,50 dolarów kanadyjskich w gotówce. Świadczenie pieniężne ma być ograniczone do kwoty 35 mln dolarów kanadyjskich i zostanie sfinansowane przez konsorcjum.

W pierwszej kolejności konsorcjum nabędzie akcje od akcjonariuszy Winstar, którzy wyrażą chęć ich sprzedaży za gotówkę. Następnie KOV nabędzie akcje od akcjonariuszy, którzy wyrażą chęć sprzedaży swoich papierów za akcje KOV, a na koniec konsorcjum zaoferuje KOV posiadane akcje Winstara w zamian za świadczenie w formie akcji KOV. KOV wyemituje 272 mln akcji dla akcjonariuszy Winstar oraz konsorcjum. (PAP)

morb/ asa/

Źródło artykułu:PAP
gazgiełdaspółka
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)