Trwa ładowanie...
d3hhtsz
13-02-2015 12:49

Kowalczyk z MSP apeluje do związkowców z JSW o zakończenie strajku

Warszawa, 13.02.2015 (ISBnews) - Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) apeluje do związków zawodowych o wycofanie się się z postulatu blokującego porozumienie i zakończenie strajku w Jastrzębskiej Spółce Węglowej (JSW), wynika z oświadczenia Wojciecha Kowalczyka, pełnomocnika rządu ds. górnictwa oraz sekretarza stanu w MSP.

d3hhtsz
d3hhtsz

Odnosząc się do protokołu uzgodnień podpisanego po kolejnej rundzie negocjacji między zarządem spółki a stroną związkową, Kowalczyk zaznaczył, że jest to porozumienie dobre dla spółki i jej pracowników, bo poprawi kondycję firmy.

"Dlatego apelujemy do związków zawodowych o wycofanie się z postulatu, który blokuje przyjęcie dobrego dla wszystkich porozumienia. Najwyższy czas zakończyć ten strajk, co będzie najlepsze dla wszystkich stron. Górnicy muszą wrócić do pracy, a kopalnie zacząć fedrować" - czytamy w oświadczeniu.

Jak podkreślono, związki zawodowe ustąpiły w wielu kwestiach, które były przedmiotem sporu.

"Szczególnie ważna są: zgoda na uzależnienie 50% czternastej pensji od zysków spółki, zgoda na docelowe wdrożenie sześciodniowego tygodnia pracy, odpracowanie strajku w soboty na zasadach dnia powszedniego, zgoda na likwidację czternastek dla pracowników administracji oraz inne ustępstwa (...). Precedensem na tle innych spółek górniczych jest ustępstwo ze strony związków na uzależnienie połowy czternastej pensji od wyników finansowych spółki" - czytamy.

d3hhtsz

Negocjacje w JSW zostały wznowione w czwartek wieczorem. Także w czwartek zarząd JSW zdecydował o wypłacie w piątek 40% tzw. czternastej pensji. Termin wypłaty pozostałej części jest uzależniony od ostatecznych ustaleń ze stroną społeczną. Odnotowane w podpisanym tydzień temu protokole uzgodnień i rozbieżności różnice dotyczyły terminów i liczby rat.

Pracownicy JSW podjęli 28 stycznia br. bezterminowy strajk. Wcześniej w kopalniach JSW trwało dwudniowe referendum zorganizowane przez związki zawodowe. Pracownicy mieli opowiedzieć się za potencjalnym strajkiem w sporze dotyczącym przywrócenia posiłków profilaktycznych dla pracowników powierzchni, w tym dla pracowników administracji. Zarząd apelował o rezygnację ze strajku, który już wtedy określił jako nielegalny. Informował też, że jego koszt dla JSW to ok. 30 mln zł dziennie.

Grupa JSW to największy producent wysokiej jakości węgla koksowego typu 35 (hard) i znaczący producent koksu w Unii Europejskiej. W 2013 r. w kopalniach JSW wydobyto 13,6 mln ton węgla.

(ISBnews)

d3hhtsz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3hhtsz