Kraków bije na alarm. Zgubiono niebezpieczne urządzenie
Drogowcy z Krakowa zgubili promieniotwórcze urządzenie. Małopolski urząd ostrzega, że kontakt z nim może być niebezpieczny.
Firma prowadząca roboty drogowe w Krakowie poinformowała, że zaginął aparat gammagraficzny (defektoskop). Urządzenie zawiera wysokoaktywne źródło promieniotwórcze.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Rektor jednej z najlepszych uczelni biznesowych na świecie - prof.Grzegorz Mazurek: Biznes Klasa #22
Drogowcy zgubili groźny sprzęt
Małopolski Urząd Wojewódzki informuje w oficjalnym komunikacie na stronie internetowej, że defektoskop waży 6-8 kg i ma około 30 cm długości, 20 cm wysokości oraz 15 cm szerokości.
Do zaginięcia doszło w nocy z 21 na 22 marca na terenie modernistycznej krakowskiej dzielnicy Nowa Huta.
"Państwowa Agencja Atomistyki zaleca, aby pod żadnym pozorem nie otwierać ani nie rozcinać urządzenia, ponieważ nawet krótkotrwały kontakt z nieosłoniętym źródłem promieniotwórczym znajdującym się w jego wnętrzu może stanowić poważne i bezpośrednie zagrożenie dla życia i zdrowia człowieka" - czytamy w komunikacie małopolskiego urzędu.
Gdzie zgłosić znalezienie promieniotwórczego urządzenia?
Osoby, które posiadają informacje o lokalizacji tego groźnego sprzętu, są proszone o natychmiastowe powiadomienie policji (numery alarmowe 112 i 997). Należy skontaktować się także z Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie (tel.: 987 lub 12 39 21 300) lub z Centrum ds. Zdarzeń Radiacyjnych Państwowej Agencji Atomistyki (tel.: 22 19 430).
Defektoskopia to dział badań nieniszczących zmierzających do wykrycia nieciągłości materiału.
Skażone mięso z Biedronki
Również inne służby ostrzegają przed zagrożeniem. Jak już informowaliśmy w WP, Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) wydał komunikat, w którym przekazuje, że w jednej partii mięsa drobiowego z Biedronki wykryto Salmonellę.
produkt zanieczyszczony bakterią to hamburger drobiowy Classic (250 g) marki yano o numerze partii 6350290081. Na opakowaniu widnieje termin przydatności do spożycia 27.03.2024 oraz kod kreskowy 5 900751 015603.
Za produkcję tego produktu odpowiada firma ANIMEX FOODS Sp. z o.o. Oddział w Opolu, ul. Drobiarska 4, 45-410 Opole, WNI 16610501. Wadliwa partia mięsa zniknęła już ze sklepów, ale GIS apeluje do klientów, aby go nie spożywali, ponieważ może to prowadzić do zatrucia pokarmowego.