Trwa ładowanie...

KRD oferuje pomoc poszkodowanym ze Świebodzina. Z urzędu skradziono 21 dowodów osobistych

Przestępcy zdążyli zaciągnąć kredyty na nazwiska trzech osób, ale poszkodowanych może być więcej. Krajowy Rejestr Długów oferuje pomoc właścicielom skradzionych dokumentów.

KRD oferuje pomoc poszkodowanym ze Świebodzina. Z urzędu skradziono 21 dowodów osobistychŹródło: WP.PL, fot: MSW
d25xp4i
d25xp4i

Z Urzędu Stanu Cywilnego w Świebodzinie zniknęło 21 dowodów osobistych. Przestępcy zdążyli zaciągnąć kredyty na nazwiska trzech osób, ale poszkodowanych może być więcej. Do zdarzenia doszło w kwietniu tego roku, ale dopiero teraz sprawa wyszła na jaw. Krajowy Rejestr Długów (KRD) oferuje pomoc właścicielom skradzionych dokumentów. Jak mogą chronić swoje dane?

Poszkodowani mogą skorzystać z bezpłatnego konta w Serwisie Ochrony Konsumenta (www.konsument.krd.pl)
, aby trzymać rękę na pulsie. Za jego pośrednictwem sprawdzą, czy ktoś próbował wyłudzić kredyt na ich nazwisko.

Czy konto pozwala zabezpieczyć się również na przyszłość? Jeśli ktoś spróbuje zaciągnąć pożyczkę czy raty na sprzęt na zarejestrowane dane osobowe, użytkownik zostanie powiadomiony SMS-em lub e-mailem. Wiadomość przyjdzie na telefon w momencie składania wniosku lub podpisywania umowy z operatorem przez osobę trzecią.

- Zgodnie z prawem, jeśli sprawdzany jest konsument, konieczna jest do tego jego pisemna zgoda, która jest ważna 30 dni. Jeśli ktoś o nas pyta, a nie wyraziliśmy na to zgody, to znak, że mamy do czynienia z próbą wyłudzenia. Wtedy należy niezwłocznie skontaktować się z instytucją, która nas sprawdza i zablokować umowę, którą ktoś próbuje podpisać w naszym imieniu - tłumaczy Adam Łącki, prezes Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej SA.

d25xp4i

W przypadku problemów z założeniem konta w serwisie, pracownicy KRD służą wsparciem. - Nasi specjaliści czekają na telefon od pokrzywdzonych pod numerem 71 785 93 95 i pomogą w założeniu konta - zapewnia Adam Łącki.

Przejęcie danych osobowych może prowadzić do kradzieży tożsamości. Warto więc zadbać o ich bezpieczeństwo. Podobnym, ale płatnym narzędziem dysponuje Biuro Informacji Kredytowej. Alert BIK działa jak sygnał ostrzegawczy. Za pośrednictwem e-maila lub SMS informuje zarejestrowanego konsumenta o każdym zapytaniu o jego historię kredytową.

Posiadanie konta w BIK pozwala też zastrzec dowód osobisty online o każdej porze dnia i nocy. Wystarczy jedno kliknięcie. Informacja trafia bezpośrednio do Systemu Dokumentów Zastrzeżonych, a także do wszystkich banków, operatorów komórkowych i Poczty Polskiej.

d25xp4i
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d25xp4i