WP

Kredyty we frankach. Sąd unieważnił umowę

"Zdecydowaliśmy się doprowadzić proces do końca" - mówi prawnik klientki banku. Upór się opłacił. Sąd uznał, że umowa w obecnym brzmieniu jest niezgodna z prawem i ją unieważnił.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Bank deklaruje, że kredyty we frankach stanowią niewielką część wszystkich udzielonych przez niego kredytów
Bank deklaruje, że kredyty we frankach stanowią niewielką część wszystkich udzielonych przez niego kredytów (East News, Fot: Lukasz Szelemej)
WP

Posiadaczka kredytu we frankach szwajcarskich odetchnęła z ulgą. Sąd Okręgowy w Katowicach unieważnił umowę na kredyt hipoteczny w banku ING o wartości 125 tysięcy złotych, uznając, że bank jednostronnie decydował o wysokości raty – informuje RMF FM.

W pierwszej instancji sąd rejonowy nakazał zamianę kredytu we frankach na kredyt w złotówkach. Bank odwołał się, a potem chciał się porozumieć z klientką i spełnić jej żądania. Sąd odwoławczy stanął jednak po jej stronie. Uznał, że zapis, który daje bankowi prawo do swobodnego decydowania o kursie tak zwanego franka indeksującego, jest niezgodny z prawem.

- Nasz klient od chwili orzeczenia, które jest niezaskarżalne i ostateczne, po prostu nie ma umowy z bankiem - mówi RMF FM prawnik kobiety, która zaciągała kredyt.

WP

Zobacz też: Jak pożyczać, żeby nie trafić na listę dłużników

- Nie może być tak, że jedna ze stron umowy decyduje o jej treści, a decydowanie o kursie franka oczywiście ma wpływ na wszystkie cyfry, które z tej umowy wynikają. I sąd stwierdził, że to jest absolutnie niedopuszczalne - wyjaśnia mecenas Robert Mazur, który reprezentował klientkę banku.

Czytaj też: Frankowicze pozywają banki, ale w porównaniu z zadłużonymi w złotówkach i tak są mocno do przodu

WP

Bank ING nie skomentował wyroku. Dziennikarz RMF FM, który skontaktował się z rzecznikiem banku, dowiedział się tylko, że kredyty we frankach stanowią zaledwie ułamek procenta wszystkich, których bank udzielił, w związku z tym ten wyrok – jak i inne podobne – nie postawią banku w trudnej sytuacji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polub WP Finanse
WP
WP