Krótszy tydzień
Środową sesję indeksy na warszawskiej giełdzie rozpoczęły od wzrostów. Na giełdach europejskich także dominował kolor zielony. Niewielkiej zmienności indeksów towarzyszyły znaczące obroty, które oscylowały w granicach 1 mld zł.
Koniec sesji to lekka wyprzedaż akcji, ostatecznie indeks spółek o największej kapitalizacji WIG20 na zamknięciu stracił 0,08 proc., a szeroki WIG – 0,01 proc. Analizując sektory, to największe wzrosty były udziałem spółek surowcowych i energetycznych. Z ważnych danych makro należy wspomnieć o opublikowanych danych dotyczących produkcji przemysłowej w Polsce. Produkcja wzrosła o 4,4 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 1,7 proc. Analitycy spodziewali się w maju wzrostu o 6,3 rok do roku i 0,2 miesiąc do miesiąca. Parkiet nie zareagował na te bardzo słabe dane. Dzisiaj kończy się spotkanie Federalnego Komitetu Otwartego Rynku. Zdaniem analityków Fed ograniczy skalę skupu obligacji o 10 mld USD i podniesie nieco poziomy stóp procentowych zawartych w projekcji.
Wśród spółek o największej kapitalizacji wyróżniał się Tauron, który zyskał 3,52 proc. Silne wzrosty były także udziałem KGHM-u (+2,95 proc.) i JSW (+2,22 proc.). Największe obroty zanotował natomiast PKO (+1,05 proc.). Analitycy DI Investors podwyższyli cenę docelową akcji PGNiG (-1,54 proc.) do 5,9 zł, podtrzymując rekomendację „kupuj”. Zdaniem autorów raportu spółka ma szansę w najbliższych latach zwiększyć EBITDA do poziomu, który przełoży się na dwucyfrowe dyskonto do grupy porównawczej. Pozytywnie oceniono możliwość akwizycji aktywów wydobywczych i powolny proces liberalizacji rynku gazu. Ujemny wpływ na indeks na środowej sesji miały LPP (-2,17 proc.) i Pekao (-1,29 proc.).
Wśród spółek na szerokim rynku wyróżniały się akcje Getin Noble Bank (+2,86 proc.) i CD Project (+2,45 proc.). Na przeciwnym spadkowym biegunie znalazły się TVN (-3,24 proc.) i Handlowy (- 2,87 proc.). Na dzisiejszej sesji zadebiutowały akcje JJ Auto – spółki z Chin specjalizującej się w produkcji narzędzi samochodowych i części do maszyn ciężkich. Kurs na debiucie wzrósł o 0,03 proc. Spółka nie wyklucza w ciągu dwunastu miesięcy kolejnej emisji akcji. Dzisiaj Morgan Stanley Investment Management ogłosił, iż posiada 5,28 proc. głosów na walnym spółki PKP Cargo. Akcje przewoźnika zyskiwały na wartości 0,44 proc.
Statystyka środowej sesji wskazuje na równowagę strony podażowej i popytowej. Spółek, które zyskiwały na wartości, było 39 proc. przy również 39 proc. spółek tracących. Główny barometr warszawskiej giełdy znajduje się w ostatnich miesiącach w trendzie horyzontalnym. Ważną barierą oporu dla WIG-u jest poziom 54 075 pkt., natomiast wsparcie znajduje się na psychologicznym poziomie 50 000 pkt. Analitycy techniczni zwracają uwagę na niskie poziomy wskaźnika ADX, które mogą zapowiadać w niedalekiej przyszłości gotowość wejścia rynku w fazę silnego trendu. W tym tygodniu sesja odbędzie się jeszcze w piątek, kiedy to będą wygasały czerwcowe kontrakty terminowe.
Grzegorz Skrzyczyński
Makler DM BZ WBK S.A.