Kryzys wymusił przedsiębiorczość Polaków

Rośnie liczba osób samozatrudnionych. W ciągu ostatnich trzech lat aż o 400 tysięcy. Nie ma jednak powodów do radości...

Kryzys wymusił przedsiębiorczość Polaków
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

19.01.2011 | aktual.: 19.01.2011 15:58

"Rzeczpospolita" informuje, że w Polsce z 3,7 mln podmiotów posiadających REGON tylko 2,1 mln firm rzeczywiście funkcjonuje. Wynika to z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych dotyczących odprowadzanych składek ubezpieczenia.

Zdaniem rzecznika prasowego GUS Wiesława Łagodzińskiego, rozbieżności wynikają z sezonowego funkcjonowania wielu firm, a także niepowiadamianiu o likwidacji działalności przez przedsiębiorców.

Choć liczba działających firm jest mniejsza niż wynika to z rejestru REGON, to cieszyć może fakt, że w ostatnie trzy lata wzrosła osób samozatrudnionych. Czy to oznacza, że kryzys wymusił przedsiębiorczość Polaków? Niekoniecznie, bo większość nowych firm, to pracownicy samozatrudniający, którzy nadal współpracują z dotychczasowym pracodawcą. Przedsiębiorcy zamiast zwalniać pracownika, zmieniają formę współpracy i redukują koszty, twierdzi Elżbieta Mączyńska z SGH.

Taka sytuacja nie dziwi przedstawicieli pracodawców PKPP Lewiatan, ich zdaniem wzrost liczby nowych firm wynika z możliwości uzyskania finansowego wsparcia dla nowozakładanych mikrofirm.

Wiesław Łagodziński z GUS dodaje, że tworzenie nowych firm wpływa na spadek bezrobocia, oznacza także, że Polacy nie uciekają w szarą strefę.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)