Kto zwalnia, kto zatrudnia

W Polsce aż 26 proc. firm nadal planuje zwiększać zatrudnienie. Prawie połowa chce je utrzymać na obecnym poziomie, a kolejne 25 proc. mówi o jego redukcji.

Kto zwalnia, kto zatrudnia

22.01.2009 | aktual.: 22.01.2009 13:02

Jak podaje "Rzeczpospolita" prawie co piąta z polskich firm spodziewa się, że 2009 r. zakończy z lepszymi wynikami biznesowymi niż miniony, a ponad 40 proc. przewiduje, że zrealizuje zaplanowane na ten rok cele – wynika z najnowszych styczniowych badań firmy doradczej Hay Group, w których uczestniczyli przedstawiciele 100 dużych przedsiębiorstw. Okazuje się, że nastroje w firmach nie są aż tak złe, jak w innych państwach.

Jak pokazują wyniki badania większość firm na świecie szykuje się na gorsze czasy – prawie co trzecia firma już w ubiegłym roku przyznała, że nie zdołała zrealizować zaplanowanych wyników finansowych. Zaledwie 3 proc. zapowiedziało, że w 2009 r. będzie zwiększać liczbę pracowników. Prawie połowa wstrzymuje rekrutację albo przymierza się do zwolnień.

W Polsce aż 26 proc. firm nadal planuje zwiększać zatrudnienie. Prawie połowa chce je utrzymać na obecnym poziomie, a kolejne 25 proc. mówi o jego redukcji. Firmy nie zamierzają jednak dużo wydawać na podwyżki - dwie piąte firm, które uczestniczyły w badaniach zredukowało już budżety przeznaczone na podwyżki w tym roku, a 17 proc. je zamroziło. Tyle samo postanowiło przesunąć podwyżki na później. Jak wynika z badania, jeśli wynagrodzenia wzrosną, to co najwyżej o 3 – 6 proc.

Jak donosi "Rzeczpospolita" ponad trzy czwarte dużych polskich firm wypłaciło już premie za 2008 r. w zaplanowanej wysokości. Jednak w 2009 r. prawie połowa chce wprowadzić zmiany w swych systemach motywacyjnych. Eksperci Hay Group ostrzegają, że równe cięcie premii wszystkim pracownikom może spowodować więcej strat niż oszczędności, demotywując najlepszych.

Szefowie obawiają się też, że trudniej będzie motywować pracowników. Ich zdaniem będzie trudniej o udział w szkoleniach czy projektach rozwojowych. Według informacji "Rz" na świecie co piąta z firm chce je zlikwidować albo ograniczyć. W Polsce te cięcia mogą być jeszcze większe, bo prawie 40 proc. pracodawców zamierza ograniczyć projekty szkoleniowe. Tylko 7 proc. mówi o zwiększeniu wydatków na ten cel.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)