Trwa ładowanie...
kukurydza, listerioza

Kukurydza z Węgier przyczyną poważnej choroby. Zmarło już dziewięć osób

Może powodować biegunkę i wymioty, a w skrajnych przypadkach doprowadzić do śmierci. Europejskie służby wykryły groźną bakterię listeria monocytogenes w mrożonych warzywach. Wiadomo, że źródłem jest kukurydza od jednej z węgierskich firm.

Share

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Kukurydza z Węgier przyczyną poważnej choroby. Zmarło już dziewięć osób
Źródło: 123RF
d31irj2

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności informuje, że od 2015 r do 8 czerwca 2018 r na listeriozę zachorowało 47 osób. Dziewięć z nich zmarło. Do zachorowań dochodziło w Austrii, Danii, Finlandii, Szwecji i Wielkiej Brytanii.

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności
Źródło: Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności

Na Wyspach zginęły dwie osoby. Tamtejszy urząd Food Standards Agency opublikował listę produktów, w których mogła znajdować się skażona kukurydza. Są na niej mrożonki z popularnych sklepów jak Aldi, Lidl, Sainsbury’s, Tesco, czy Waitrose.

Zobacz: Listerioza – objawy i leczenie

Węgierski urząd ds. bezpieczeństwa żywności zakazał już wprowadzania do obrotu produktów, które zawierały kukurydzę jednego z producentów. Produkcja w danym zakładzie została również wstrzymana.

d31irj2

Ma to zahamować rozprzestrzenianie się bakterii listeria monocytogenes. Urząd zastrzega jednak, że kolejne przypadki mogą się pojawiać, dlatego zaleca dokładne gotowanie produktów. Nawet tych, które można jeść bez obróbki termicznej (jak sałatki, czy koktajle).

Węgierskie służby zapowiadają dalsze kontrole i badania, które mają dokładnie określić przyczynę skażenia kukurydzy w węgierskiej fabryce.

Tę samą bakterię wykryto niedawno w sprzedawanej w Polsce w Kiełbasie Śląskiej z Szynki Ekstra produkowanej w zakładach mięsnych Olewnik-bis.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d31irj2

Podziel się opinią

Share
d31irj2
d31irj2